Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Õiguskantsler, kohtud ja prokuratuur / Tallinn vaidlustab eelarvemuudatused Riigikohtus

Tallinn vaidlustab eelarvemuudatused Riigikohtus

Prindi see artikkel
2. aprill 2009

Tallinna Linnavolikogu otsustas 2. aprilli istungil anda esimees Toomas Vitsutile volituse pöörduda Tallinna linna nimel riigikohtusse, et vaidlustada seal riigi tänavuse esimese lisaeelarve sätted, teatas linnavolikogu kantselei.

Volikogu hinnangul kahjustavad lisaeelarvega tehtud muudatused Tallinna ja teiste kohalike omavalitsuste huve. Eelarvekärbete tõttu ei ole riigieelarvest kaetud kohalikule omavalitsusele pandud kohustused, nagu põhiseadus kohustab. Omavalitsustele laekuva füüsilise isiku tulumaksu osa vähendamine 11,93 protsendilt 11,4-le rikub linnapea Edgar Savisaare sõnul ühepoolselt riigi ja omavalitsuste kokkulepet ning kohustust tagada kohalikule omavalitsusele rahalised vahendid.

“Omavalitsuste tulubaasi vähendamine on sõnamurdlik ja vastuolus õiguskindluse ning kohalike omavalitsuste stabiilse finantseerimise tagamise põhimõtetega,” põhjendas Savisaar riigikohtusse pöördumise vajadust. Ta meenutas, et riigieelarve muudatuste tõttu laekub Tallinna linna eelarvesse 2009. aastal ligikaudu 126 miljonit krooni vähem maksutulu.

Volikogu esimees Toomas Vitsut osutas, et arenenud riikide keskvalitsused suunavad kriisiajal rohkem raha piirkondade elu ja majanduse elavdamisse. “Nii näiteks sisaldas president Obama esitatud majanduse abipakett miljardeid dollareid inimestele töö andmiseks kõigis USA osariikides. Seal sai kohalik võim raha juurde koolide remontimiseks, teedeehituseks ja muu infrastruktuuri arendamiseks. Nii käitub valitsus, kes saab aru, et töö andmine ja töökohtade loomine tähendab sotsiaalsete probleemide ennetamist, aga ka maksude laekumist riigikassasse. Eestis mindi aga hoopis teist teed – riigieelarve tulusid suurendati omavalitsuste arvel,” sõnas Vitsut.

Savisaare sõnul on omavalitsuste eelarved langenud topeltlöögi alla: lisaks eelarvekärpele väheneb majanduslanguse tõttu füüsiliste isikute makstav tulumaks ja seega ka sellest omavalitsuste eelarvesse laekuv osa. Samuti ei ole riik ta sõnul järginud põhimõtet, et
tulubaasi vähendamisel tuleb vähendada ka seadusega pandud kohustusi: kui vähendati teehoiuks ettenähtud vahendeid, siis tulnuks muuta ka teehoiunõudeid. Linn peab seetõttu suutma oluliselt väiksemate vahendite kiuste senise teehoiutaseme säilitada.

Samuti ajendas Tallinna pöörduma kohtusse võlakohustuste võtmise piiramine, mis pärsib kohaliku elu küsimuste iseseisvat lahendamist.