Uus Eesti

Teema: Ajalugu, Eesti, Kultuur, Uudised

Langetatakse Väinamere Uisu kiilupuu

UiskTänaseks on täitunud sada aastat viimase uisulaeva sünnist. Aeg on koguneda uuesti metsa, et langetada järgmine kiilupuu.

Kõik huvilised on oodatud 30. jaanuaril Muhumaale Koguva külasse emapuu päevale. Jaanuarikuu viimane laupäev on jumalakartlikult valitud, vanarahva kombe järgi kuu kasvufaasi lõpp ja teotahtelise A.H.Tammsaare sünnipäev.

Sihvakas tammepuu, mis kasvab muistse Vahtna uisusadama lähistel, võib peagi tähistada ainulaadse purjelaeva ehituse algust. Kohale oodatakse kõiki huvilisi, ajakirjanike, laevaühinguid, naabervaldade, sadamate ja muuseumite esindajaid. Õhtul avab Vanatoa talu uksed kogu saarerahvale.

AJAKAVA

11.00 Kogunemine Vanatoal Koguva külas

Projekti ja rituaalide tutvustus

12.00 Metsa minek (N 58.59121, E 23.08731)

12.30 Rituaalid ja kiilupuu langetamine

13.30 Laasimine ja kiilupuu väljavedu metsast

(Ida-tuule lõke. Muusikalised etteasted)

14.30 Saabumine Vanatoale (samal ajal viiakse kiilupuu ehitusplatsile)

15.00 Lõunasöök Vanatoal (võõrustajatelt)

16.00 Jalutuskäik mere äärde. Kiilupuu ja ehitusplatsi õnnistamine

(Kolme laastu võtmine. Ristimine õigeusu preestri Andrease poolt)

16.30 Päikeseloojangul uisu märgutule süütamine ja ühislaul

17.00 Tagasi Vanatoale

17.30 Loeng uisu ajaloost. Järgneb avalik arutelu.

(ettekande ”Uisu arenguloost” teeb Mihkel Jürisson, võimalikud üllatuskülalised)

19.00 Avalik pidu kõigile koos kontsertiga

Õhtusöögi ja sauna võimalus

Meelelahutus kogu perele (laste programm jne.)

Kontsert. Esinevad artistid mitmetest muusikaühendustest

(Väikeste Lõõtspillide Ühing, Untsakad ja Kihnu Poisid).

Võimalikud üllatusesinejad.

Kuna tegemist on ühingu tähtsaima sündmusega, palume aidata kaasa selle kordaminekule, annetades 250 krooni MTÜ Väinamere Uisk kontole 221046097238 (selgitusse võib lisada oma nime). Osavõtjale tagatakse lõunasöök ja prii ligipääs õhtusele kontsertile.

Väinamere Uisu ühingu poolt 2009.aasta kevadel algatatud projekti raames ehitatakse traditsiooniline uisk-tüüpi purjelaev kogupikkusega 15 meetrit ja laiusega 5,2 m. Uisu tehnilised dokumentatsioonid on koostanud tunnustatud projekteerija Enn Metsar (Runbjarn, Elizabeth jne.). Arvesse on võetud 1813. aasta Sõrve uisu kerekuju ja Kaarel Noore poolt 19.sajandil valmistatud poolkeremudeli vormi.

Kuna laeva süvis on vaid 1 m, saab sellega randuda ka madalates Väinamere lahtedes. Lisaks lõbureisidele ja muudele meelelahutuslikele programmidele (kontsertid, filmiõhtud), plaanitakse ekspeditsioone vanadel uisu traktidel, mis kulgesid nii Gotlandi, Riiga kui Tallinnasse. Laeval saab olema mitmeid kodusadamaid, kuid tulevikus taastatakse ka ajalooline uisu kõrts ja saun (meremeeste ööbimispaik). Uisu laev annab uue turustusliku väljundi erinevatele ettevõtetele. Lisaks reisijatele suunatud turismiteenustele ja kaubaveole välisvetes, saab tegeleda kaubandusega uisulaeval ja sadamates, kus toimuvad laadapäevad.

Allikas: www.uisk.ee


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/27147

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.