Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muusika / Gustav Ernesaksa Fondi peastipendiumi pälvis Tõnu Kaljuste

Gustav Ernesaksa Fondi peastipendiumi pälvis Tõnu Kaljuste

Prindi see artikkel
12. detsember 2010

Tõnu Kaljuste (foto: www.concert.ee)

Tõnu Kaljuste (foto: www.concert.ee)

Gustav Ernesaksa Fondi haldusnõukogu otsustas laupäeval, et 2010. aasta Laulutaadi nimelise koorimuusika peastipendiumi saab eesti koorimuusikat maailmale pidevalt tutvustav dirigent Tõnu Kaljuste.

Koorimuusika edendamise stipendiumi saavad koorijuhid Mihhail Gorjušin ja Svetlana Gorjušina, õppestipendium läheb noorele dirigendile Liisa Sõõrole.

Kaljuste töö on fondi haldusnõukogu liikme Aarne Saluveeri sõnul olnud teedrajav, temaga kohtumine on nii publikule kui muusikutele kõigis maailma kontserdisaalides alati sündmus.

Kaljuste on seotud paljude orkestrite ja kooridega nii Eestis kui välismaal. Ta on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri dirigent ja asutaja ning on töötanud ka Rootsi Raadio Koori ning Madalmaade Kammerkoori peadirigendina. Kaljuste on Grammy auhinna nominent ning on pälvinud mitmeid plaadistusauhindu, näiteks Diapason d´Or l´Annee 2000, Cannes?i klassikalise muusika auhind ja Edisoni auhind.

Koore mitmel laulupeol juhatanud Kaljuste on sellest aastast ka Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) dirigeerimisosakonna juhataja. Aastast 2001 tegutseb ta vabakutselise dirigendina ning on iga-aastase Nargen Festivali kunstiline juht.

Fondi haldusnõukogu esimehe Ants Üleoja sõnul olid Kaljuste eestveetud Cyrillus Kreegi päevad Haapsalus, Veljo Tormise pidunädalad ja Arvo Pärdi pidunädalad “meie koorimuusikaelu silmatorkavalt olulised sündmused”.

“Ma leian, et ta on taaskord teinud ära väga suure töö ning soovin, et Tõnul jätkuks ikka jõudu seda vankrit edasi vedada,” sõnas Üleoja.

Gorjušin ja Gorjušina said auhinna aktiivse kooriliikumise arendamise eest Ida-Virumaal ning panuse eest poistelaulu arendamisel kogu Eestis.

Üleoja märkis, et Gorjušinid on pika ja eduka tööga saavutanud Narvas silmapaistvaid tulemusi ning andnud tähelepanuväärse panuse sealse muusikaelu rikastamisse ning kooriliikumise edendamisse.

Sõõro õpib EMTA-s Üleoja käe all dirigeerimist bakalaureuseõppe viimasel kursusel. Alates 2004. aastast juhatab Sõõro Kaitseliidu Majakoori. Septembrist on ta oma endise õpetaja Lauri Breede kõrval abidirigent Tartu segakooris HaleBopp Singers ning Tartu Rahvaülikooli segakooris.

Aastal 1993 asutatud fondi eesmärk on jäädvustada Gustav Ernesaksa mälestust ning väärtustada koorimuusika alast tegevust. Stipendiumid kuulutatakse välja iga aasta 12. detsembril, Gustav Ernesaksa sünniaastapäeval. Stipendiumid antakse üle 29. jaanuaril Estonia kontserdisaalis Eesti Kooriühingu aastakontserdil.

Allikas: BNS, 12.12.2010