Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Tallinn 2011 / Eesti Muusika Päevad lõpetavad festivali Tallinn Music Weeki esitluskontserdiga

Eesti Muusika Päevad lõpetavad festivali Tallinn Music Weeki esitluskontserdiga

Prindi see artikkel
25. märts 2011

Helena Tulve (foto: ERR)

Helena Tulve (foto: ERR)

Festival Eesti Muusika Päevad tutvustab Tallinn Music Weekil eesti heliloojate loomingut – seda paljude tipptasemel interpreetide esituses. Kontsert „Eesti Muusika Päevad Tallinn Music Weekil“ leiab aset laupäeval, 26. märtsil kell 19 Mustpeade Majas, vaheldumisi kolmes saalis.

Kui eelmisel aastal tutvustati eesti heliloomingut läbi interpreetide, siis seekord on Eesti Muusika Päevade esitluskontserdi kava kokku pannud helilooja ise. Mustpeade Majas toimuval kontserdil saab kuulda Toivo Tulevi, Malle Maltise, Tõnu Kõrvitsa, Urmas Sisaski, Helena Tulve, Pärt Uusbergi, samuti läti helilooja Andris Dzenītise loomingut. Just nemad on otsustanud, millist osa oma heliloomingust nad sooviksid esile tuua.

Toivo Tulevi loomingut esitavad solistid ja Tallinna Kammerorkester Risto Joosti dirigeerimisel, Malle Maltise muusikat mängib Trio Madrigale, samuti viiuldaja Kristina Kriit ja elektronmuusik Tammo Sumera. Tõnu Kõrvits on enda loomingust valinud koori- ja orkestrimuusikat, mida esitavad Tallinna Muusikakeskkooli noortekoor ja Tallinna Kammerorkester Ingrid Kõrvitsa dirigeerimisel. Urmas Sisaski klaveripalasid mängivad noored ja andekad pianistid Talvi Hunt ja Jaan Kapp. Helena Tulve kammerteost saab kuulda omapärase koosseisu tõttu rahvusvahelist kumu tekitanud ansambli Resonabilis esituses. Noore helilooja Pärt Uusbergi õrna muusika toovad kuulajateni kammerkoor Collegium Musicale solistide ja keelpillikvartetiga, dirigeerib Endrik Üksvärav. Kontserdi lõpetab läti helilooja Andris Dzenītise elektroonilise muusika duo Woodpecker Project.

Eesti heliloojate debüüt Tallinn Music Weekil 2010. aastal sai väliselegaatidelt äärmiselt sooja vastuvõtu osaliseks. Eriliselt jäid külalistele meelde uue muusika ansamblid nagu Resonabilis, kes on ka selle aasta esinejate seas, samuti Ansambel U:, Uus Tallinna Trio ja Vox Clamantis. Võib vaid spekuleerida, kellest kujunevad lemmikud tänavu.

Akadeemilise nüüdismuusika ja klassikalise muusika kaasamine Tallinn Music Weeki sarnastele showcase-festivalidele ei ole nimelt üldlevinud praktika. Tallinn Music Week on sellise kõikvõimalikke stiile ühendava algatusega mõjunud inspireerivalt mitmetele välisdelegaatidele.

Enne festivali lõpetamist Tallinn Music Weeki esitluskontserdiga saab muuhulgas nautida Eesti Muusika Päevade kulminatsiooni – Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja mitmete ebatraditsiooniliste solistide kontserti Estonia Kontserdisaalis 25. märtsil kell 19. Esimest korda kõlavad Toivo Tulevi teos elektrikitarrile ja orkestrile (solist Tõnis Leemets) ning Märt-Matis Lille suurejooneline orkestriteos „Hara Hoto varemed“, mis on kirjutatud pühendusega Eesti Riiklikule Sümfooniaorkestrile. Viimases teoses soleerivad löökpillimängija Vambola Krigul ja kandlemängija Kristi Mühling ning helilooja on orekstripartiisse kirjutanud mitmeid ootamatusi. Märt-Matis Lill on oma teose esituseks instrumente otsinud ehituspoest ja mujaltki. Eestis saab esiettekande Erkki-Sven Tüüri Fagotikontsert (2003), mis on kirjutatud spetsiaalselt eesti fagotivirtuoos Martin Kuuskmannile. Kavas on ka Kristjan Kõrveri „Symphonism 12“ (2009).

Eesti Muusika Päevade kavas on ka Naabrivalve kontsert 25. märtsil kell 17 Rahvusooper Estonia kammersaalis kell 17. Seal kuuleb vene helilooja Pavel Karmanovi ja René Eespere muusikat Vene-Eesti ansambli esituses. Laupäeval, 26. märtsil kell 12 kuuleb Edgar Arro ja Veljo Tormise orelimuusikat Ene Salumäe esituses Tallinna Toomkirikus. Veljo Tormiselt kõlab Salumäega koostöös valminud esiettekanne.

Nii Tallinn Music Week kui ka Eesti Muusika Päevad kuuluvad Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi hulka.

Vaata ka:

Eesti Muusika Päevad: www.helilooja.ee

Tallinn Music Week: www.tallinnmusicweek.ee

Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011: www.tallinn2011.ee

Allikas: Heliloojate Liidu 25.03.2011 pressiteade