Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Maailmausundid / Briti valitsus: uueks Canterbury peapiiskopiks saab Justin Welby

Briti valitsus: uueks Canterbury peapiiskopiks saab Justin Welby

Prindi see artikkel
9. november 2012

Foto: www.churchnewspaper.com

Foto: www.churchnewspaper.com

Kunagine naftaärimees Justin Welby saab järgmiseks Canterbury peapiiskopiks, teatas reedel Briti peaministri David Cameroni büroo.

“Downing Streetil on hea meel teatada, et järjekorras 105. anglikaani kiriku usuliseks juhiks ehk Canterbury peapiiskopiks saab Justin Welby,” edastas büroo suhtlusvõrgustiku Twitter kaudu.

Anglikaani kiriku ametiredelil kiiresti tõusnud 56-aastane Welby, kel on vaid aasta jagu piiskopitöö kogemusi, valiti maailma 77 miljoni anglikaani vaimseks juhiks senise Canterbury peapiiskopi Rowan Williamsi asemel. Ta asub tööle detsembris.

Alles möödunud aastal Durhami piiskopiks määratud Welby väljendas üllatust, et just tema valiti juhtima kirikut suure “vaimse nälja ajal”, kuid kinnitas, et see on talle suur au.

“Ma ei oleks seda kunagi oodanud,” tunnistas ta ajakirjanikele.

Welby ütles, et pooldab naiste piiskopiks pühitsemist, mis on aastaid anglikaanide seas vaidlusi tekitanud.

“Mina hääletan poolt ja liidan oma hääle paljude teistega, kes soovivad, et sinod selle muutuse läbi viiks,” ütles Welby ajakirjanikele. Anglikaani kiriku järgmine sinod toimub novembri lõpus, nii et tal tuleb oma vahendamisoskus proovile panna veel enne ametlikult peapiiskopiks saamist.

Ta vihjas ka, et tema seisukoht samasooliste abielu küsimuses, mida ta seni ei toetanud, võib muutuda.

“Meil ei tohi olla kirikus tegemist homofoobiaga üheski vormis,” rõhutas ta ja lubas koguduste arvamuse ära kuulata ja seejärel oma seisukoha kujundada.

Cameron tervitas valikut, mille tegi kirikukogu ning mille kiitis ametlikult heaks kuninganna Elizabeth II kui anglikaani kiriku kõrgeim juht.

“Anglikaani kirikul on meie ühiskonnas tähtis roll,” ütles peaminister, väljendades lootust uue piiskopiga peatselt koostööd teha.

Enne vaimulikuteele asumist töötas Welby 11 aastat Prantsuse naftakompaniis Elf Aquitaine, tõustes lõpuks Briti Enterprise Oil grupi rahandusjuhiks, enne kui ta 1989. aastal kiriku kutset kuulda võttis.

Welby sulest on ilmunud mitu religiooni ja äri vahekorda eritlevat raamatut nagu näiteks “Kas suurfirmad võivad patustada?” (Can Companies Sin?).

Hiljuti nimetati Welby parlamendi pangandusnormide komisjoni liikmeks ja ta on Association of Corporate Treasurers eetikanõustaja.

Welby hinnangul on suurte Briti kompaniide juhtide miljonitesse ulatuvad palgad “obstsöössed” ja Occupy-liikumine väljendab tema arvates sügaval sisimas närivat tunnet, et “midagi on valesti”.

Preestriks pühitseti Welby 1993. aastal, pärast õpinguid Durhami St John’s College’is. Töö Coventry katedraali konfliktilepitajana viis ta 2005. aastal Aafrikasse, kus tulid kasuks varasemad naftatööstuse kogemused.

2007. aastal sai Welbyst Ühendkuningriigi suurima kiriku, Liverpooli katedraali praost. Ta põhjustas väikse skandaali, lastes kirikukelladel mängida John Lennoni “Imagine’it”.

Ilmaliku hariduse on Welby saanud mainekas Etonis ja Cambridge’i ülikoolis. Tema ema oli Winston Churchilli erasekretär, isa läks aga keeluaastatel USA-sse ja hakkas salaviinaäri ajama, kirjutab ajaleht Mail on Sunday Welby enda jutustusele viidates.

Welbyl ja ta abikaasal Caroline’il on kaks poega ja kolm tütart. Nende esiklaps suri seitsmekuusena autoõnnetuses.

Allikas: BNS, 09.11.2012