Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / USA ja Euroopa kutsusid Liibüa vaenupooli rahulepet allkirjastama

USA ja Euroopa kutsusid Liibüa vaenupooli rahulepet allkirjastama

Prindi see artikkel
10. oktoober 2015

LibyaUSA ja Euroopa juhtriigid ühinesid reedel teiste maailma liidritega, kutsudes Liibüa vaenupooli allkirjastama rahulepet, mis avaks tee rahvusliku ühtsuse valitsuse moodustamisele.

“Rohkem aega pole raisata,” ütlesid USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Hispaania valitsused ühisavalduses.

“Viivitused rahvusliku ühtsuse valitsuse moodustamisel ainult pikendavad liibüa rahva kannatusi ning on kasulikud terroristidele, kes püüavad kaost ära kasutada.”

Ühisavalduse teinud valitsused “toetavad täielikult” kokkulepet ja liidreid, kes moodustavad selle alusel rahvusliku ühtsuse valitsuse.

Uut valitsust asub juhtima Fayez el-Sarraj, kes on Tripoli parlamendi saadik, ning tal oleks kolm asetäitjat, üks läänest, idast ja lõunast.

ÜRO eriesindaja Liibüas Bernardino Leon ütles reedel Marokos pressikonverentsil, et Liibüa vaenupooled jõudsid pärast kuid kestnud kõnelusi leppele ühtsusvalitsuse moodustamiseks peaminister Fayez el-Sarraj juhtimisel.

“Pärast peaaegu aasta kestnud tööd, millesse kaasati rohkem kui 150 Liibüa juhti erinevatest regioonidest, saame lõpuks rääkida ettepanekust rahvusliku ühtsuse valitsuse moodustamiseks,” ütles Leon.

Liibüa vaenupooled jätkasid sel nädalal Marokos Rabatis kõnelusi ja üritasid teha edusamme ÜRO-vahendatud rahuleppe asjus, et leppida kokku ühtsusvalitsuse koosseisus.

Liibüas valitseb kaos alates 2011. aasta sügisel diktaator Muammar Gaddafi kukutamise ja tapmisega lõppenud kodusõjast. Riigil on kaks valitsust ja kaks parlamenti alates 2014. aasta augustist, kui Tripoli hõivas islamirühmituste koalitsioon Fajr Libya ( Liibüa Koidik) ning rahvusvaheliselt tunnustatud valitsus pages riigi idaossa.

ÜRO eriesindaja Leon on öelnud, et leppeni tuleks jõuda enne 20. oktoobrit, mil aegub rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuse mandaat. ÜRO on seadnud tähtajaks samuti 20. oktoobri.

Allikas: BNS, 10.10.2015