Uus Eesti

Teema: Maailm, Maailmausundid, Usuelu uudised, Uudised

Paavst Franciscus ja patriarh Kirill kutsusid kristlasi ühtsusele

Foto: Catholic News Agency

Foto: Catholic News Agency

Paavst Franciscus ja vene õigeusu patriarh Kirill kutsusid reedel ühisdeklaratsioonis kristlasi ühtsusele ja maailma astuma kiireid samme kristlaste abistamiseks, keda ähvardab Lähis-Ida vägivald.

“Peaaegu tuhat aastat on katoliiklased ja õigeusklikud olnud ilma jäetud ühisest armulauast,” ütlesid kirikupead Kuubal Havanna lennujaamas peetud kohtumisel allkirjastatud deklaratsioonis. “Inimlikust nõrkusest ja patust tingitud ühtsuse kadumine teeb meile valu.”

“Teadlikuna arvukatest ületamist vajavatest takistustest loodame, et meie kohtumine annab panuse ühtsuse taastamisse, mida soovib Jumal,” ütlevad Franciscus ja Kirill deklaratsioonis.

“Kutsume rahvusvahelist kogukonda astuma kiired samme kristlaste väljaajamise peatamiseks Lähis-Idast,” seisis deklaratsioonis. “Süürias ja Iraagis on vägivald nõudnud tuhandeid inimelusid ja jätnud miljoneid inimesi kodu ja ressurssideta. Paljudes Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikides hävitatakse terveid meie vendade ja õdede linnu, külasid ja perekondi.”

“Tahame avaldada kaastunnet teiste uskude kummardajatele, kes on langenud kodusõja, kaose ja terroristliku vägivalla ohvriks,” sõnasid nad.

Kirikupead kutsuvad saavutama rahu Süürias, Iraagis ja Ukrainas ning Euroopat “jääma ustavaks kristlikele juurtele”. “Jäädes avatuks teiste uskude panusele meie tsivilisatsiooni, on meie veendumus, et Euroopa peab jääma ustavaks kristlikele juurtele.”

Rahvusvaheline kogukond peab paavsti ja patriarhi sõnul kõigi võimalike jõupingutustega terrorismile ühise ja koordineeritud tegevuse abil lõpu tegema.

“Kutsume kõiki kristlasi ja Jumala kummardajaid palvetama maailma looja poole, et kaitsta tema loomingut hävingu eest ja mitte lubada uut maailmasõda,” seisis deklaratsioonis.

Franciscus ütles kohtumise järel, et kirikupead “rääkisid selgelt ja otsekoheselt” ja ta tervitab Kirilli soovi ühtsuse järele.

Kirill nimetas läbirääkimisi “väga oluliseks”. “Tulemuste tõttu on võimalik öelda, et kaks kirikut saavad nüüd teha aktiivset koostööd kristlaste kaitsmiseks üle maailma,” lausus patriarh.

Paavst tõstis esile Kuuba rolli. “Kui nii edasi läheb, saab Kuubast ühtsuse pealinn.”

Franciscus aitas vahendada Kuuba-USA suhete normaliseerimise kokkulepet. Havanna võõrustab alates 2012. aasta novembrist Colombia valitsuse ja sissirühmituse Colombia Revolutsioonilised Relvajõud (FARC) rahukõnelusi.

Kohtumise algul suudlesid Franciscus (79) ja Kirill (69) teineteist kolm korda põsele ja embasid.

“Viimaks me kohtume. Me oleme vennad,” ütles paavst patriarhile. Kirill vastas: “Nüüd on asjad lihtsamad. See on Jumala tahe.”

Paavst tegi Kuubal vahepeatuse Mehhikosse suundudes, Kirill on saareriigis ametlikul visiidil.

Tegemist oli kahe suurema ristiusukiriku juhtide esimese kohtumisega pärast 1054. aasta kirikulõhet.

Franciscus kätles Havanna Jose Marti lennujaamas esmalt Kuuba presidendi Raúl Castroga ja suundus seejärel kohtumisele Kirilliga, kes pidas eelnevalt Castroga omapoolse kohtumise.

Ajaloolist kohtumist kavandati aastakümneid ning viimased takistused selle teelt eemaldasid paavsti otsusekindlus ja maailmapoliitika arengud.

Alates paavstiks saamisest 2013. aasta märtsis on Franciscus teinud jõupingutusi, et muuta Vatikan aktiivsemaks toimijaks rahvusvahelises diplomaatias. “Ma tahtsin emmata oma õigeusklikke vendi,” ütles paavst sel nädalal usutluses.

Katoliku kiriku pea asetas kohtumise ühtlasi laiemasse Venemaaga lävimise konteksti, öeldes, et Moskva võib olla tähtis partner maailmarahu nimel.

Franciscus on Vatikanis kaks korda võõrustanud Vene presidenti Vladimir Putinit.

“Kulisside taga on kolmas mängija,” kirjutas Vatikani ekspert Marco Politi blogis Putini mõjuvõimule viidates. “Oleks naiivne arvata, et patriarhi ootamatu ligipääsetavus ei ole seotud geopoliitilise olukorra, milles Venemaa end praegu leiab.”

Vene peaminister Dmitri Medvedev kutsus laupäeval Müncheni julgeolekukonverentsil parandama ida ja lääne dialoogi ning nimetas paavst Franciscuse ja Vene õigeusu kiriku patriarhi Kirilli äsjast kohtumist Kuubal “suhtluse säravaks näiteks”.

“Alles eile olime tunnistajaks säravale näitele sellest, mis juhtub, kui liigutakse teineteise poole – patriarh Kirilli ja paavst Franciscuse kohtumine,” ütles Medvedev. “Enne seda ei olnud need kaks ristiusu kirikut sajandeid rääkinud.”

Vene õigeusu kiriku pressiesindaja Aleksandr Vokkov avaldas kohtumise eel lootust, et see avab ukse “vastastikuse koostöö uutele väljavaadetele”. Ta kinnitas samas, et kahe kiriku ühinemine ei ole päevakorral.

Ida- ja läänekristluse leppimise peamine takistus on endiselt vene õigeusu patriarhi soovimatus tunnistada paavsti positsiooni kristliku maailma liidrina.

Allikas: BNS, 13.02.2016


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/46971

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.