Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Riigikogu / Toompeal toimus pidulik lipuheiskamine

Toompeal toimus pidulik lipuheiskamine

Prindi see artikkel
4. juuni 2009

Foto: www.nlib.ee

Foto: www.nlib.ee

4. juunil möödub 125 aastat esimese sinimustvalge lipu pühitsemisest Otepääl. Eesti lipu juubeliüritused said alguse täna hommikul kell 7 Toompea lossi aias, Pika Hermanni jalamil. Pidulikul lipuheiskamise tseremoonial kõnelesid Riigikogu esimees Ene Ergma, Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste, peapiiskop Andres Põder ja Eesti Lipu Seltsi juhatuse liige Jüri Trei.

Kuberneri aeda olid üles rivistatud Kaitseliidu, Naiskodukaitse, noorkotkaste, kodutütarde, skautide ja gaidide auvalve, samuti seltside ja ühingute lipud. Mängis Piirivalve orkester Arvi Miido juhatusel, laulsid Eesti Kooriühingu ja Eesti Meestelaulu Seltsi koorid, mida juhatasid Aarne Saluveer, Heli Jürgenson ja Kuno Areng.

Toompeale oli hoolimata vihmasest ilmast kogunenud märkimisväärne hulk inimesi. Lipuheiskamise tseremoonial osalesid ka Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves, president Arnold Rüütel, peaminister Andrus Ansip, Riigikogu ja valitsuse liikmed ning välisdiplomaadid.

Riigikogu esimehe Ene Ergma kõne lipuheiskamisel:

Head kaasmaalased!
Täna on meie sinimustvalge lipu 125. sünnipäev.

Täna 125 aastat tagasi õnnistas õpetaja Rudolf Kallas Otepää kirikumõisas meie esimese rahvusvärvides trikoloori. Selle lipu all võideldi Vabadussõjas ja 91 aastat tagasi tõusis see esmakordselt siia, Pika Hermanni torni.

Meie lipp on üle elanud okupatsiooniaja, olles paljude südametes kalli salalipuna. Mäletan, kui nooruke Viljandi koolipoiss Aare Prints heiskas 1961. aastal Viljandi Pauluse kiriku torni sinimustvalge ja teda karistati selle eest kolme vangla-aastaga. See ei olnud ainus juhtum, kui noor inimene niisuguse julge sammu astus, sest uskus ja lootis, et kunagi lõpeb meie lipu vangipõlv ja algab vabadus.

Jõudsime selle aja ära oodata. Eesti vabanemist lootsid ka väliseestlased kõikjal maailmas. Viis aastat tagasi, Eesti lipu 120. aastapäeval viisime Pika Hermanni tornis lehvinud lipud eestlastele Rootsis, Ameerikas, Kanadas ja Austraalias. See oli kodueestlaste tänu nende vääramatu usu eest ja abi eest Eesti taas vabaks saamisel.

Viis aastat tagasi andsin koos üheksa teise uue Euroopa Liidu liikmesriigi parlamendi juhiga Euroopa Parlamendi tollasele presidendile Pat Coxile üle oma riigi lipu. Sinimustvalge heisati Euroopa Parlamendi hoone ette lipumasti, Eestist sai Euroopa Liidu täieõiguslik liige. Tundsin uhkust Eesti ja meie lipu üle, mis mõlemad jõudsid tagasi Euroopasse. Lipu heiskamine tänasel pidulikul viisil lubab uskuda, et Eesti lipp elab meie vabaduse sümbolina ka aastate pärast.

Hea Eesti rahvas!

Ärkamisaeg vabastas meie rahvusliku meele ja laulva revolutsiooni aeg tõi taas sinimustvalge uhkelt Eestimaa taevasse lehvima. Just sinimustvalge lipp andis meile, eestlastele, meelekindlust hirmust ja võimalikest repressioonidest hoolimata laulda Eesti vabaks. Iga põlvkond soovib, et talle kallid ideaalid kestaksid ja väärtused peaksid ajaproovile vastu. On rõõm, et tänased noored peavad meie riiki ja meie lippu kalliks. Meie esivanemate otsus on olnud olla vaba, meie noorte otsus on hoida meie sinimustvalget kõrgel ka tulevikus. Nii ei kao meie riik ega kao ka meie lipp.

Teame, kui suur varandus on oma riik ja mida tähendab selle kaotus. Eesti lipu lugu on tänaseks 125 aasta pikkune rahvusliku uhkuse ja julguse lugu.

Ühendagu sinimustvalge lipp alati kõiki, kellele Eesti Vabariik on kallis!

Head Eesti lipu sünnipäeva!

Allikas: Riigikogu pressitalituse 03.06.2009 ja 04.06.2009 pressiteated