Uus Eesti

Teema: Rahvakalender

27. juuni on seitsmemagajapäev

imgp2140Täna, 27. juuni on kalendris seitsmemagajapäev. Päev on saanud oma nime kristliku legendi järgi. Eesti rahvakalendri põhjal on aga teada, et kui sel päeval sajab, siis sajab seitse päeva järjest.

Seitsmemagajapäeva lugu on kirjas 12. sajandi pühakulugude kogumikus „Legenda aurea”. Legend räägib seitsmest rikkast Efesose kristlasest noormehest, kes 250. aastal tagakiusu ajal peitsid end hukkamise eest koopasse. Nende varjupaik avastati ja müüriti kinni. Märtrid uinusid ja Jumal äratas nad 208 aastat hiljem Bütsantsi keiser Theodosiuse palvete peale üles.

Ülesäratatud magajad on kogumikus ka kõik nimepidi ära toodud: Maximianus, Malchus, Martinianus, Dionysios, Johannes, Serapion ja Constantinus. Sündinud imet tulnud keiser Theodosius isiklikult vaatama.

Sama legend on esitatud ka koraanis.

Eesti rahvakalendri andmebaasi Berta andmetel on eestlastel sama loo eeskujul tekkinud lugu seitsmest vennast, kes uinusid seitsmeks aastaks ja hämmastusega leidsid linna minnes, et see on tundmatuseni muutunud. Lisaks eelnevale on levinud rahvajutud inimestest, kes uinusid pikemaks ajaks ega tundnud ärgates enam küla ega inimesi, sest olid maganud üle saja aasta.


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/9714

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.