Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Peapiiskop Põder pühitseb Kambja kiriku

Peapiiskop Põder pühitseb Kambja kiriku

Prindi see artikkel
11. juuli 2009

Foto: Kambja koguduse veebileht

Foto: Kambja koguduse veebileht

Peapiiskop Andres Põder pühitseb täna, 11. juulil kell 11 Kambja kiriku.

Tähtpäev jätkub Kambja kooli saalis, kus tagastatakse kogudusele sõja ajal kaduma läinud hõbekarikas. Päeva mälestuseks istutab kirikuaeda tamme president Arnold Rüütel, teatas Kambja kogudus.

Kambja kirik hävis sõjatules 1944. aastal. Taastamine algas 1989. aastal. Praegu on Kambja koguduses umbes 500 liiget, nimelise liikmeannetuse tegi eelmisel aastal 216 koguduse liiget. Eelmisel aastal ristiti Kambja koguduses 45 inimest, leeritati 43 inimest ja laulatati 9 paari.

Esimest korda on Kambjat kirjalikult mainitud 1330. aastal seoses preestriga, mistõttu võib eeldada ka koguduse olemasolu. Kiriku algne ehitusaeg ei ole teada. Kirik on hävinud kolm korda (Liivi sõjas, Põhjasõjas ja Teises Maailmasõjas) ja alati samas kohas üles ehitatud.

Kambja kirikuõpetaja Andreas Virginius tõlkis “Wastse Testamendi”, mis ilmus trükis 1686. aastal. Samast aastast loeb ka Kambja kool oma vanust. Pikki aastakümneid oli siin koolmeistriks Forseliuse õpilane Ignatsi Jaak. Viimase otsene järeltulija Adalbert Hugo Willigerode oli Eesti esimese üldlaulupeo peakorraldaja.

Esimesed teated eestikeelsest koorilaulust pärinevad samuti Kambjast (1794). Koorimuusika organiseerijaks oli Kambjas vennastekogudus. 18. sajandil kujunes Kambja üheks olulisemaks vennastekoguduse keskuseks Lõuna-Eestis. Hilisemal ajal on Kambjale kuulsust toonud eesti ärkamisaja tegelane Friedrich Wilhelm Ederberg ning Vabadussõja sangar Julius Kuperjanov, kes Kambjas üles kasvas, siin elas ja töötas.

Kambja kirik asub Tartust 18 kilomeetrit Võru suunas. Kirikus on üle 600 istekoha.