Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Rahvakalender / Tarkusepäeva tavad on püsinud samadena

Tarkusepäeva tavad on püsinud samadena

Prindi see artikkel
1. september 2009

esimene-koolipaev1. september on  tarkusepäev, mille tavad on viimased viiskümmend aastat püsinud samadena. Pidulikult riietatud viimase klassi õpilased viivad esimese klassi lapsed käekõrval aktusele.

Tarkusepäeva hakati tähistama nõukogude aja viimastel aastakümnetel. Aktuse järel anti esimese klassi õpilastele lilleõis ja elu esimene kõvakaaneline õpilaspilet. 1990. aastatel hakati esimesse klassi astujaile kinkima aabitsaid.

Esimese septembri traditisoonide hulka kuulub ka klassijuhataja tund, õpetajale lillede kinkimine ning pildistamine kooli ees.

Paljudes koolides on esimese septembri tähistamisel välja kujunenud ka oma tavad. Näiteks Puiga Põhikoolis Võrumaal istutab esimene klass parki oma puu, Jõgeva Gümnaasium alustab uut õppeaastat tervitusrongkäiguga läbi linna ja Elvas kogunevad õpilased aktusele lauluväljakule.

Mitmetes Euroopa maades ja ka Ameerika Ühendriikide osades piirkondades kingitakse lastele esimesel koolipäeval koolituutu, mis on täidetud kommide ja väikeste kinkidega.

Paljudes maades kannab aga esimese klassi õpilane peas oranži baretti, mis annab autojuhtidele märku, et tegemist on algaja liiklejaga.