Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Kullo lastegaleriis näeb kui mõnus on savi

Kullo lastegaleriis näeb kui mõnus on savi

Prindi see artikkel
3. september 2009

saviKeraamik Anne Türn avas eile Kullo lastegaleriis koos eesti-saami tüdrukute Algen Uibu Aikio ja Piibe Margget Aikioga näituse “Savi on mõnus”.

Piibe ja Álgeni ema Aune kirjutab näituse saamisloo:
Selle loo algus ulatub vähemalt aastakümne taha. Tollal polnud Annel veel oma eraldi ateljeed. Hoolimata mitmest korterist korterisse kolimisest vallutas savi alati köögi.

Muidugi, köök on ju maja süda. Seal tegi Anne tööd. Sinna, savikamakate vahele, sättisid end ka ta külalised. Ja haarasid varsti isegi savitüki pihku. Vahest kulus öid veiniklaasi taga ilmaasju arutades ja savi mudides.Anne ei kritiseerinud kunagi ega püüdnud õpetada, aga juhendas leebelt ja märkamatult, kus vaja. Kui külalise savitükist midagi sündis, ei lasknud Anne seda kunagi minema visata, vaid põletas ja glasuuris ära. Niiviisi õppisin austama iseenda loomingulisust.

“Meie teeme käkke ja Anne teeb neist kunsti”, oli meil kombeks ütelda.

Aeg möödus, savi-veiniklubilistele lisandus järgmine põlvkond. Algul kõhukotis, emme käed savised, siis juba lapse käed savised ja emme valvamas kogu purunemisõrna ümbruskonda. Anne talus ohtu vapralt ja ilmselt sellest usaldusest liigutatuna jätsid tited maast laeni keraamikat täis riiulid rahule. Ja jälle päästis Anne mitmed lapsekäe esmaloomingud, mis muidu oleksid tagasi savipütti maandunud.

“Asi tuleb lihtsalt õigel hetkel käest ära võtta, enne kui see liigsest püüdlikkusest või muidu ära lõhutakse,” ütleb ta.

Piibe võis olla umbes 7-aastane, kui ta kindlalt teatas, et hakkab suurena “savi tegema” nagu Anne. Praegu on Piibe 10-aastane ja tema kindlus oma valiku suhtes pole põrmugi kahanenud. Savipisik paistab hoopis olevat nakatanud ka noorema õe Álgeni, kes on praegu 7aastane.

Piibe ja Álgeni isa on saam, meie kodu on enamus osa aastast Saamimaal. Seal on vaikust, ruumi sõnade vahel, teistsugust valgust, selget vett ja kirkaid värve. Ehk on midagi sellest ka laste töödesse jäänud, kuigi enamik neist on tehtud Eestis, Anne juures, nüüd juba päris ateljees. Aitäh talle!

Anne Türn endast:
Ma ei ole kindlasti õpetaja. Minu asi ei ole öelda, et miski sobib või mitte. Natuke võib ju aidata rullida või tassi serva hoida. Aga IDEE on alati tegijatelt.

Ma ainult assisteerin, aga ei kirjuta midagi ette. Me oleme võrdsed, kolleegid, ja teeme asju koos. Minul on lihtsalt rohkem tehnilist kogemust.

Galerii asub Tallinnas Kuninga 6 ning on avatud teisipäevast laupäevani kella 10-18. Näitus jääb avatuks kuni 12.septembrini.

3. september