Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Novembris esilinastub film peapiiskop Andres Põderist

Novembris esilinastub film peapiiskop Andres Põderist

Prindi see artikkel
7. september 2009

Jaan Kolberg ja Agnes Böning peapiiskopi ema Elviine jutul.

Jaan Kolberg ja Agnes Böning peapiiskopi ema Elviine jutul

Režissöör Jaan Kolbergi elulooline autorifilm räägib eneseleidmisest ning vaimsetest otsingutest- kuidas boheemlaslikust noorest kujuneb peapiiskop. Septembris toimuvad veel viimased võtted, filmi valmimine on planeeritud novembrisse.

Film vaatleb Andres Põderi elu läbi nelja koguduse, kus ta on teeninud, räägib peategelase pereelust ja sõprussuhetest, aga ka läbielatud raskustest ja kannatustest.

„Mind ei huvita filmi seisukohast see, mis juhtub pärast peapiiskopiks saamist. Pigem, mis oli enne, alates väikse poisi loost Pärnus,” ütleb Jaan Kolberg.

Peategelane alustas otsinguid loodusteadustest. Andres Põderi füüsikaõpetaja Hans Soll kirjeldab filmile antud intervjuus oma üllatust, kui ühel külaskäigul õpilase koju viiakse ta pööningule, kus asub terve loomatopiste muuseum. Topised on meisterdanud Andres Põder ise.

Eriala valikul otsustas Põder algul samuti bioloogia kasuks, kuid ei saanud esimesel korral kooli sisse ja alustas teoloogiaõpinguid.

„Mäletan esimest kohtumist Põderiga. Tal olid pikad juuksed ja jalas, tol ajal küllaltki haruldased, teksapüksid. Hiljem mulle öeldi, et Andres tahab sellepärast nii moodne välja näha, et noori paremini kiriku juurde tuua,” meenutab Kolberg.

Andres Põder abikaasaga. Foto: erakogust.

Andres Põder abikaasaga. Foto: erakogust

Filmis on olulise tähtsusega neli kogudust, kus peategelane on teeninud. Tänaseks on võttegrupp käinud kõigis neljas kohas- Viru-Nigulas, Suure-Jaanis, Räpinas ja Pärnus.

Viru-Nigulas rääkis kohaliku vallavanema abikaasa võttegrupile hilisõhtutest, kus noored kõndisid küünaldega ümber kiriku.

„Põder korraldas kirikus vaimulikke diskosid. Loomulikult ei olnud see disko tänapäevases mõistes. Need olid vaimuliku sisuga rokkmuusika kuulamise õhtud. See oli tegelikult väga põnev aeg,” räägib Jaan Kolberg.

Film puudutab ka ajastu iseärasusi, nõukogude korda ja survet kiriku tegevusele ning püstitab läbi peategelase elu küsimuse, millised ja kas üldse on väärtused, mis viivad täisväärtusliku eluni.

Filmi esilinastus on planeeritud novembri lõppu, film valmib koostöös St Michaels Media ja produtsentide Kärt Einlo ning Agnes Böninguga.