Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Hooliv Eesti / Keskkond / Aprill on mahlakuu, ka rahvakalendris

Aprill on mahlakuu, ka rahvakalendris

Prindi see artikkel
8. aprill 2009

Aprilli üks rahvapäraseid nimetusi on mahlakuu. Kauksi Ülle kirjutas ajakirjas Eesti Naine elumahlade ja vulisemise kuust. “Oleneb aastast: mõnikord on metsa vahel veel lumelaike, kus saab veidi kelgutada, kui hang peal kannab; aga eriti jab mahlakuu ikka meelde magusa mahla maitsega.”

Teisipäeval 7. aprillil, ülemaailmselt tervisepäeval, kuulutati välja mahlakuu ja kooliõpilasi kutsutakse osalema mahlakatse läbiviimises. Eelmisel aastal viis oma klassis või kodus mahlakatset läbi üle 400 õpilase. „Viisime möödunud aastal mahlakatsed läbi paralleelselt kahes klassis korraga ja pean tunnistama, et sellisel moel õppeprotsessi atraktiivsemaks muutes suudame panna ka mikroskoobiga töötamise ajal laste silmad särama,” kirjeldas katset Audentese Erakooli loodusainete õpetaja Meelis Muuga.

Mahlakatse puuviljade ja mahlaga kestab kokku kaks nädalat. Katse käigus võrreldakse mahla ja puuviljade säilivust kahes erinevas olukorras. Esimesel juhul hoitakse mahla ja puuvilju valguse ja õhu käes, teisel juhul kaitstakse neid valguse ja õhu ligipääsu eest. Katse käigus võrreldakse neid omavahel ja kahe nädala jooksul saab selgeks, kuidas säilitamistingimused mõjuvad mahlas sisalduvatele toitainetele ning mida tuleks silmas pidada puuviljade ja mahlade säilitamisel.

Kõikidesse koolidesse on saadetud juhendid ning täiendava info on kodulehel www.mahla.info. Siit leiab nii lisainfot katse läbiviimise, mahlas sisalduva toiteväärtuse jm soovituste kohta. Lisaks saab lehel jälgida humoorikat õppefilmi koolikatse teostamisest.

Lisaks mahlakatsete läbiviimisele, toimuvad mahlakuu jooksul mahla toitainete säilitamist esitlevad loengud Eestimaa koolides, koostöös Delfiga toimub mahladest valmistatud toiduretseptivõistlus. Kauplustes on Aura ja Põltsamaa mahlapakkidega kaasas vastavasisulised infobukletid. Ettevõtmist koordineerib Eesti Mahlanõukogu.

Ülemaailmset Tervisepäeva tähistatakse Maailma Tervishoiuorganisatsiooni initsiatiivil alates 1948. aastast ja alates 1950. aastast toimub see alati ühel ja samal päeval ehk täna 7. aprillil.

Allikas: www.mahla.info