Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Koivisto: Soome ei tahtnud viia Eestit verisele teele

Koivisto: Soome ei tahtnud viia Eestit verisele teele

Prindi see artikkel
18. september 2009

Mauno Koivisto (vasakul) koos praeguse presidendi Halosega ja endise presidendi Ahtisaariga (foto: www.presidentti.fi)

Mauno Koivisto (vasakul) koos praeguse presidendi Halosega ja endise presidendi Ahtisaariga (foto: www.presidentti.fi)

Soome endine president Mauno Koivisto põhjendab oma värskelt ilmunud mälestusteraamatus ettevaatlikku suhtumist Eesti iseseisvumisse sooviga mitte õhutada seal veriseid sündmusi, kirjutab Uusi Suomi.

Raamatu “Manun matkassa” (”Manuga koos”) autor Seppo Lindblom kirjutab, et Mauno Koivosto moraal ei lubanud väljastpoolt õhutada sündmusi, mis oleks võinud viia Balti riigid verisele teele.

President Mauno Koivisto poliitilise sekretärina töötanud Lindblomi sõnul leidis Koivisto, et Soome globaalne roll on olla eelkõige sõltumatu rahvusvaheliste vastuolude lahendamise vahendaja.

Seppo Lindblom on president Mauno Koivisto hea sõber.

Märtsis avaldasid Soome endine parlamendisaadik Jutta Zilliacus ja Eesti juurtega kirjanik Sofi Oksanen arvamust, et Soome peaks Eestilt andeks paluma vaikiva käitumise pärast Eesti taasisesesvumise eel.

President Tarja Haloneni hinnangul ei pea Soome Eestilt andeks paluma. Halonen ütles märtsis, et on alati olnud kollektiivsete andekspalumiste vastu. Tema sõnul on ühisest andeksalumisest parem see, kui inimesed õpivad juhtunust ning muudavad oma käitumist.

Halonen andis mõista, et eestlaste ja Koivisto suhted on korras. Ta meenutas, et Koivisto osales Lennart Meri perekonna kutsel Eesti riigipea matustel.

Allikas: BNS, 18.09.2009