Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muusika / Tallinna Metodisti Kirikusse ehitatakse uus orel

Tallinna Metodisti Kirikusse ehitatakse uus orel

Prindi see artikkel
21. september 2009

Tallinna Metodisti kirik (foto: www.bmk.ee)

Tallinna Metodisti kirik (foto: www.bmk.ee)

26. septembril kell 15.00 toimub Tallinna Metodisti Kirikus, Narva mnt 51, lepingu allkirjastamine Hugo Lepnurme mälestusoreli ehitamise alustamiseks.

Lepingu üks osapool on Belgia firma Orgelbau Schumacher GmbH, kes võitis rahvusvahelise orelihanke konkursi. Lepingut on Tallinnas alla kirjutamas Belgia organist ja orelimeister Guido Schumacher. Oreli hanget ja ehitamist on Eesti poolt arendanud Sihtasutus Hugo Lepnurme Nimeline Orelifond ja lepingu kirjutab Sihtasutuse poolt alla juhatuse esimees Arthur Raichmann.

Orelifond sai alguse 1999. aastal, kui laekusid esimesed annetused uue oreli heaks. Orelifondi nurgakiviks sai professor Hugo Lepnurme elutöö preemia, mis innustas tema tütreid alustama ettevalmistusi uue oreli ehitamiseks.

17. aprill 2007 aastal registreeriti Sihtasutus Hugo Lepnurme nimeline Orelifond. Sihtasutuse eesmärgiks on oreli ehitamine Tallinna Metodisti kirikusse. Orelile on kavas anda nimeks Hugo Lepnurme mälestusorel. Eesti kultuurilukku läinud tuntud helilooja ja organisti mälestuseks ning et jäädvustada ning kinnistada tema viljakat elutööd. Eesti Metodisti Kiriku uues kaasaegses saalis on väga hea akustika nii kontsertide, salvestamiste kui ka otseülekannete jaoks. Valmiv orel oleks suurepärane instrument nii kirikuteenistuste kui ka ilmalike kontsertide jaoks. Sihtasutus plaanib oreli valmimist ajaks, mil Tallinn saab aastal 2011 Euroopa Kultuuripealinnaks.

Aastal 2007 kuulutati välja rahvusvaheline konkurss oreli ehitamiseks. Kokku laekus viis pakkumist. Hispaaniast, Eestist, Belgiast, Lätist ja Rootsist. Sihtasutust konsulteerisid tuntud Eesti organistid Ines Maidre ja Ene Salumäe ning Rootsi organist ja ekspert Göran Grahn. Üksmeelselt valiti võitjaks Belgia orelimeistri pakkumine.

Orelifond on aastaid kogunud raha uue oreli ehitamiseks nii vabatahtlike annetuste kui ka sponsorite otsimise näol. Oma õla on alla pannud Eesti Kultuurkapital ja Helikunsti Sihtkapital, kellelt on laekunud arvestatavad summad. Oreli arvestuslik maksumus on ca 5 miljonit krooni. Sihtasustusel on hetkel rahalisi vahendeid ca 3,2 miljonit krooni. Õhus on võimalikke suuremaid toetajaid ja annetajaid, kui leping saab alla kirjutatud. 31. oktoobril 2009 möödub 95 aastat Hugo Lepnurme sünnist. On meeldiv tõdeda, et juba aastal 2010 võime alustada Hugo Lepnurme mälestusoreli ehitamist. Schumacheri orel valmiks maksimaalselt 15 kuuga ja see võimaldaks juba aastal 2011, kui Tallinn on Euroopa kultuuripealinn, korraldada Tallinna Metodisti Kirikus rahvusvahelisi orelikontserte. Lisainfot leiate Sihtasutuse kodulehelt www.metodistikirik.ee/orelifond/

Allikas: sihtasutuse 21.09.2009 pressiteade