Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / President / Evelin Ilves kutsus Eesti meeste tervise teemalisel arutelul arste üles isiklikule eeskujule

Evelin Ilves kutsus Eesti meeste tervise teemalisel arutelul arste üles isiklikule eeskujule

Prindi see artikkel
15. aprill 2009

Foto: presidendi kantselei

Foto: presidendi kantselei

Evelin Ilves osales 15. aprillil Tervishoiumuuseumis peetud Eesti meeste tervist käsitleval arstide ja ühiskonnateadlaste akadeemilisel arutelul, mille korraldasid Eesti Tervisefond ja ajakiri Hippocrates, teatas presidendi kantselei.

Arutelul tõusid esile sotsiaalsuse vildakas käsitlus Eesti ühiskonnas ning alkohol kui üks peamisi vigastussurmade, aga üha sagedamini ka surma toovate haiguste põhjustaja. Näiteks ainuüksi Põhja-Eesti Regionaalhaigla kulud alkoholiga seotud hädade ravirahaks suurenesid 2008. aastal üheksa korda võrreldes aastaga 2000. Alkoholist tingitud pankreatiitide ja maksatsirrooside juhtude arv on sama perioodi jooksul neljakordistunud.

Ka Evelin Ilves rõhutas oma sõnavõtus ühiskonna üldiste väärtushinnangute mõju inimeste igapäevakäitumisele ning alkoholi halvavat mõju kogu tervisetemaatikale. Ta märkis varjatud alkoholireklaami erilist ebaeetilisust, tuues näiteks lastele ja noortele suunatud telesaadetesse ning filmidesse peidetud alkoholiklipid, aga ka värvilised lahjad segujoogid, mille sihtgrupp jaguneb reklaamikampaaniate tonaalsuse järgi peamiselt teismeliste ja noorte naiste vahel.

Evelin Ilvese sõnul ei ole kunagi vaid keelamisega saavutatud kestvaid tulemusi, küll aga on tulemuslik positiivne isiklik eeskuju.

“Eeskujud peavad olema lähedal ja omased, seepärast vajame neid palju enam kui seda suudab pakkuda mõni üksik staar või entusiast,” ütles Evelin Ilves, kelle sõnul arstid kui oma patsientide ja kogukonna arvamusliidrid võiksid ise võtta initsiatiivi ning lisaks haiguste ravile tegeleda tõsisemalt nende ennetamisega, mille üheks osaks oleks isikliku eeskujuga patsientide käitumisharjumuste muutmine.

“Miks ei võiks näiteks järgmisel Arstide Liidu kokkusaamisel võtta vastu otsuse, et aasta pärast võiksid kõik tohtrid ennast tervislikku vormi viia? Eesmärk – meil pole enam ühtki ülekaalulist arsti. Järgmine samm võiks olla tohtrite rõhutatud kaasalöömised rahvaspordiüritustel,” rääkis Evelin Ilves.