Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Arhitektuur / Tartu Ülikool avab maailmatasemel keemiahoone

Tartu Ülikool avab maailmatasemel keemiahoone

Prindi see artikkel
23. oktoober 2009

chemicumReedel, 23. oktoobril kell 15 avatakse Tartus Euroopa üks viimase kümne aasta moodsamaid loodusteaduste õppe- ja teadushooneid – TÜ keskkonna- ja materjalianalüüsi teaduskeskus Chemicum. „Chemicum on oma võimalustelt praegu absoluutselt maailma tipptasemel,” kinnitab TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan prof Peeter Burk.

Uue keemiahoone avamisel võtavad sõna ja osalevad lindi läbilõikamisel peaminister Andrus Ansip, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, TÜ rektor prof Alar Karis, Tartu linnapea Urmas Kruuse, loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan prof Peeter Burk ning keemia instituudi direktor prof Enn Lust.

Teadusprorektor Kristjan Halleri sõnul on Chemicumiga loodud tingimused selleks, et teadlased ja üliõpilased saaksid teha kaasaja nõuetele vastavat teadust. „Meil on loodud kõik tingimused selleks, et head teadlased tahaksid siia tulla, siin töötada ja siia jääda,” rääkis Haller. „Keemikud on pikka aega pidanud olema nende tööks mittesobivates tingimustes. Loodetavasti on see mure nüüd lahenduse saanud,” lisas teadusprorektor.

Nii teadusprorektor Kristjan Haller kui dekaan prof Peeter Burk viitasid uuest keemiahoonest rääkides ka sellele, et seni ainuke Tartu Ülikooliga seotud Nobeli preemia pärineb just keemia valdkonnast. „Kui 1858. aastal sai Carl Schmidt renoveerida praeguses peahoones asunud keemialabori, siis läks umbes 50 aastat ja Tartu ülikoolist võrsus esimene nobelist. Nüüd võiks näiteks 25 aasta pärast meie lõpetajate seast üht nobelisti oodata,” avaldas prof Burk lootust.

Uues keemiahoones on pinda üle 12.000 m2, millel paikneb neli suurt auditooriumi, tipptasemel teaduslaborid, teadustöötajate kabinetid, õppelaborid, õppejõudude kabinetid, erialaraamatukogud ning ka kohvik ja muud abiruumid.

Chemicumis hakkab tööle ligi 300 teadlast ja doktoranti ning see on õpikeskkonnaks ligi 600 üliõpilasele. Hoones on 278 tänapäevast töökohta, millest 146 on mõeldud teadlastele või teadustööd tegevatele õppejõududele ning 132 doktorantidele.

Uut keemiahoonet jagavad keemia instituut, ökoloogia ja maateaduste instituut, spordibioloogia ja füsioteraapia instituut, spordipedagoogika ja treeninguõpetuse instituut ning psühholoogia instituut.

Uus keemiahoone ehk Chemicum asub Tartu Ülikooli Maarjamõisa teaduslinnakus aadressil Ravila 14a. Keskkonna- ja materjalianalüüsi teaduskeskus on valminud Euroopa Regionaalarengu Fondi toel, hoone ja sisustuse kogumaksumus on 520 miljonit krooni.

Allikas: Tartu Ülikooli 22.10.2009 pressiteade