Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Kirjandus / Algab kultuurifestival märkide keelest

Algab kultuurifestival märkide keelest

Prindi see artikkel
26. oktoober 2009

trialEsmaspäeval, 26. oktoobril algab Tallinna vanalinnas kaheteistkümnendat korda kultuurifestival TriaLogos. Festivali selle aasta teema on Ikoon. Käsitletakse märkide ja kujundite maailma ning selle mõju mõtteviisile ja tegudele.

Festivali peakorraldaja Taivo Niitvägi näeb festivali sihtgrupina mõtlevat inimest, keda huvitab ühiskonnas toimuv. Festivali korraldajate taotluseks on otsida lahendusi ühiskonna kriisidele.

„Üks valusamaid probleeme on tänapäeva infoajastul teabelevimise probleem. Paradoksaalselt on info kohalejõudmise asemel tekkinud suured infosulud,” ütleb Taivo Niitvägi ja leiab, et infoühiskonna tulemus on nii võõrandumine kui harimatuse levik.

„Inimesed saavad küll kohustusliku hariduse, kuid selle sisuline kvaliteet langeb. Inglismaal tehtud uuringu järgi on ülikooliealiste noorte IQ langenud 15 aasta madalaimaks.”

Niitvägi leiab, et üha enam on vajalik leida alternatiivseid suhtlemisvahendeid.

„Oleme jõudnud nii kaugele, et väga paljude inimeste poole pole verbaalsel moel võimalik pöörduda. Ei ole mõtet kirjutada, sest inimene ei suuda enam reflekteerida ega tekstiga tööd teha,” on Niitvägi seisukohal.

„Selline olukord, kus inimesed ei oska kirjutada, kestis ajaloos pikka aega. Siis võeti kasutusele kujundite keel. Sümbolite kaudu oli võimalik  keele, rahvuste ja kultuuride üleselt omavahel suhelda,” ütleb ta.

Festival TriaLogos püüab aktualiseerida kujundite tähtsust ning pöörab tähelepanu ikoonile kui töövahendile.

„Ikooniga võib teha head, võib saavutada ärkamist inimühiskonnas, võib tähelepanu juhtida igavikulistele väärtustele, kuid sellega võib saavutada ka vastupidise tulemuse. Ärimaailm on sümbolite tähendust ammu mõistnud. Reklaam, arvuti – kõik põhineb niiöelda ikoonidel,” kommenteerib Niitvägi festivali teemakäsitlust lähemalt.

„Tahame pöörata tähelepanu sellele, et ikoon ehk kujund on nagu töövahend või relv inimese käes. Kui me kasutaksime kujundi keelt rohkem heade taotluste teenistuses, siis aitaks see lahendada ka selliseid valusaid küsimusi nagu majandus- ja eetikakriis,” ütleb Taivo Niitvägi.

Festival algab 26. oktoobril ja toimub kahes osas. Esimene sessioon kestab 31. oktoobrini ning teine sessioon algab 27. novembril ja kestab 29. novembrini.

Oktoobri sessioonidel toimuvad teadus-, draama- ja kujutava kunsti esitlused ning novembris poeesia ja muusika esitlused.

Külalisesinejad tulevad USA-st, Brasiiliast, Inglismaalt, Saksamaalt, Rootsist, Poolast, Šveitsist, Ukrainast ja Venemaalt.

Festivali korraldab Ühendus Ladina Kvartal, Hereditas MTÜ, Vanalinna Hariduskolleegium, Theatrum AS, Miikaeli Ühendus MTÜ ja Ukraina Kultuurikeskus.

Vaata ka: www.trialogos.ee