Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Erakonnad / Savisaar kritiseeris teravalt Reformierakonda ja võimuliitu

Savisaar kritiseeris teravalt Reformierakonda ja võimuliitu

Prindi see artikkel
14. november 2009

keskerakondOpositsioonilise Keskerakonna esimees Edgar Savisaar kritiseeris erakonna volikogus peetud ettekandes teravalt nii peaministriparteid Reformierakonda kui ka võimulolevat valitsusliitu.

Savisaar ütles laupäeval peetud ettekandes, et pole ühtegi olulisemat poliitika valdkonda, milles peaminister Andrus Ansipi partei Reformierakond ja valitsus tervikuna “tänavu rängalt peksa pole saanud”, teatas erakonna pressiesindaja.

Keskerakonna esimehe hinnangul on läbi kukkunud valitsusliidu majandus-, välis- ja sisepoliitika.

Savisaar heitis valitsusliidule ette tasakaalus eelarvepoliitikast loobumist, paanilisi kärpimisi, käibemaksu ja aktsiiside tõusu, pensionisamba sissemaksete peatamist ning kava tõsta pensioniiga.

“Järjest on varisenud kõik need lubadused, millega mõni aasta tagasi veel inimesi hullutati,” ütles Savisaar.

“Selle valitsuse majanduspoliitika ainsaks lohutusargumendiks on jäänud, et “Lätis on veelgi hullem,” ütles Savisaar.

Kritiseerides valitsuse välispoliitikat, ütles Savisaar, et “demokraatide võimule tulek USA-s lõi tegelikult nii Ansipi parteil kui valitsusel jalad alt”. “Gruusia praeguse režiimi väljajäämine NATO-st, USA loobumine Poola ja Tšehhi raketikilbi rajamisest ning Põhjamaade Jah-sõna North-Streamile tähendasid Eesti parempoolsete välispoliitika fundamentaalset lüüasaamist,” ütles ta.

Savisaare hinnangul on Ameerika välispoliitika Venemaa ja Euroopa suhtes oluliselt muutunud. “Ameerikas on kadunud nõudlus Ida-Euroopa riiukukkedele, vaja on sillaehitajaid,” sõnas ta. Välispoliitiliseks lüüasaamiseks nimetas Keskerakonna esimees ka Venemaa poliitikute vastu rakendatud Schengeni viisakeeldu tühistamist.

Kõneldes sisepoliitikast, sõnas Savisaar, et Reformierakond sai lüüa nii europarlamendi kui ka kohalike omavalitsute valimistel.

“Ainult Kuressaares, Keilas ja Tartus jäid Reformierakonna linnapead paika, aga sealgi mitte niivõrd oravate tugevusest, vaid Isamaa ja Res Publica Liidu nõrkusest,” sõnas Savisaar, lisades, et tulemata jäi ka võimupööre Tallinnas.

“Aga mis neile veelgi hullem – lagunes nn “valgete jõudude blokk”, mis tegelikult välistab parempoolsete enamuse 2011. aasta Riigikogu valimistel,” ütles Keskerakonna esimees, viidates Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Keskerakonna koalitsioonile pealinnas.

Allikas: BNS, 14.11.2009