Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Animated Dreams stardib üheteistkümnendat korda

Animated Dreams stardib üheteistkümnendat korda

Prindi see artikkel
18. november 2009

Kaader festivalil linastuvast Tatia Rosenthali maagilis-realistlikust nukufilmist „9,99 dollarit“

Kaader festivalil linastuvast Tatia Rosenthali maagilis-realistlikust nukufilmist „9,99 dollarit“

Täna algab kinos Sõprus rahvusvaheline animafestival Animated Dreams, kus linastuvad  lisaks tavapärastele võistlusprogrammidele uued Eesti animafilmid, nõukogude animeeritud propagandafilmid ja Juri Noršteini retrospektiiv.

Animafestivali tuumiku moodustab rahvusvaheline võistlusprogramm, kus osaleb viimase paari aasta 40 põnevat lühianimafilmi kogu maailmast. Eesti animafilmidest võistlevad Kaspar Jancise “Krokodill” ning Mari-Liis Bassovskaja ja Jelena Girlini uus nukufilm “Oranus”.

Festivali avamisel esilinastuvad ka Priit ja Olga Pärna “Tuukrid vihmas” ning Martinus Daane Klemeti joonisfilmi „Õhus”.

„Minu jaoks on festivali kõige tummisem osa Juri Noršteini „Siil udus” retrospektiiv ja nõukogude propagandafilmid. Viimased on nii kunstiliselt kui ka oma poliitilise mõõtme poolest huvitavad,” ütles animafestivali juht Margit Säde Pimedate Ööde Filmifestivali alafestivale tutvustaval pressikonverentsil.

Eriprogrammidest linastuvad Animated Dreamsil Briti kunstilised animafilmid ja Portugali kaasaegne anima fookusprogramm. Esmakordselt näidatakse animeeritud unenägusid ka mudilastele. Ka täispikke animeeritud mängufilme on sel aastal rohkem kui tavaliselt.

Lisaks linateostele saab galerii EAST Creative Space (Pikk 36) ruumides kuulata loenguid animatsioonist ja uuest meediast ning vaadata koomiksinäitust „Graafilised unenäod”.

Sel aastal toimub animafestival 11. korda. Pimedate Ööde Filmifestivali juht Tiina Lokk usub, et animafilmile Eestis annaks uut jõudu kontaktid maailma filmitegijatega ja uued ideed.

„Animafilm saavutas oma lae aastal, kui ta tähistas nukufilmi juubelit ja nüüd ootab rahalist süsti, et lõpuks viia teoks unistus Talent Campus animatsioonist Tallinnas. See on Berliini filmifestival, mis on workshop’de kogum, kus tuntumad filmiprofessionaalid jagavad oma kogemusi. Kus siis mitte veel seda teha, kui animafilmifestivali all,” ütleb PÖFFI juht.

Vaata ka: www.poff.ee/anima

18.11.2009