Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Terved eluviisid / Südamenädal kutsub ennetama südamehaiguseid ja insulti

Südamenädal kutsub ennetama südamehaiguseid ja insulti

Prindi see artikkel
20. aprill 2009

Alanud südamenädalal pöörab Tervise Arengu Instituut (TAI) tähelepanu südamehaiguste ja insuldi ennetamisele läbi tervislike eluviiside, teatas TAI 20. aprillil.

Eestis on vereringeelundite haigustesse suremuses läbi aastate suurimat osa mänginud südame isheemiatõbi (2007. aastal 51%), millele järgnevad peaajuveresoonte haigused (2007. a 20%) ja kõrgvererõhutõbi (2007. a 11%). Nii südame- kui ajuveresoonkonna haiguste tekkeks vajalikud eeldused kujunevad välja aastatega. Vereringeelundite haiguste arenemist soodustavad riskitegureid on olulisel määral seotud inimeste eluviisiga, näiteks ebatervisliku toitumise, ülekaalu, stressi, alkoholiga liialdamise ning suitsetamisega. Riskitegurite toimel võivad välja kujuneda sellised rasked haigused nagu infarkt ja insult, mis on peamised surma ja invaliidsuse põhjustajad Eestis.

17. korda toimuva südamenädala eesmärk on panna inimesi rohkem tähelepanu pöörama oma eluviisile ja julgustama neid tegema tervisele positiivseid otsuseid. Riski haigestuda infarkti või insulti on võimalik vähendada, valides toidulauale vähem rasvaseid ja soolaseid tooteid, võimaldades endale aktiivset puhkust ja rohkem liikumist ning loobudes suitsetamisest ja alkoholiga liialdamisest.

Südamenädala raames teeb Tervise Arengu Instituut koostööd Apteek1 apteekidega, kus saab lasta mõõta oma vererõhku, mitmetes apteekides toimub ka kolesterooli ja veresuhkru mõõtmine. Täpsem info selle kohta on aadressil www.apteek1.ee. Apteekides on saadaval ka Eesti Südameliidu ning Tervise Arengu Instituudi poolt koostatud südametervise teemalised infovoldikud. Samuti toimuvad maakondades erinevad südamenädala üritused.