Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Tallinnas algab pühapäeval Kesk- ja Põhja-Euroopa suurim filmiturg Baltic Event

Tallinnas algab pühapäeval Kesk- ja Põhja-Euroopa suurim filmiturg Baltic Event

Prindi see artikkel
29. november 2009

europeanpsycho29. novembrist 2. detsembrini toimub Tallinnas kaheksandat korda Baltimaade uuemat filmitoodangut tutvustav Baltic Event, millel osaleb ligi 200 maailma filmitööstuse esindajat: filmitootjad ja -finantseerijad, filmifestivalid, telekanalid ja levifirmad.

Baltic Event‘i raames toimub kaastootmisturg, mis toimub sel aastal juba viiendat korda. Turule on valitud 12 projekti Kesk- ja Ida-Euroopast, Skandinaaviast, Baltimaadest, Venemaalt ja Ukrainast. Eelnevate kaastootmisturgude efektiivsust näitab see, et paljud 2005-2008 aastatel turul osalenud projektid on leidnud endale kaastootjad, mitmed filmid on tootmisfaasis ja paljud juba ka valminud. Kolm varasematel aastatel Baltic Eventil osalenud projekti on jõudnud filmidena ka selle aasta Pimedate Ööde filmifestivali programmi – „Kinokaravan” Rumeeniast, „Väike Moskva” Poolast, „Vasha” Eestist.

30. novembril ja 1. detsembril toimuvale kaastootmisturule valiti 12 projekti. Eestist osutus valituks Kadri Kõusaare uus projekt „Euroopa psühho” (tootja Meteoriit, produtsent Aet Laigu). Sel aastal on Baltic Eventi fookuses Usbekistan ja sealt valiti kaastootmisturule projekt „Aral” (režissöör Ella Vakkasova, produtsendid Ella Vakkasova ja Gavin Humpreys).

1. ja 2. detsembril näidatakse Baltic Eventi külalistele viimase aasta jooksul valminud Eesti, Läti ja Leedu mängufilme. Eesti filmidest on programmis „Püha Tõnu kiusamine” (rež Veiko Õunpuu) ja „Pangarööv” (rež Andrus Tuisk). Läti filmidest tulevad näitamisele „Little Robbers” (rež Armands Zvirbulis), „This Happened to Them” (rež Gatis Smits) ja „The Hunt” (rež Andis Mizss). Leedut esindavad sel aastal „Perpetuum Mobile” (rež Valdas Navasaitis), „Low Lights” (rež Ignas Miškinis) ja „Vortex” (rež Gytis Luksas).

Baltic Event‘i olulise osana esitletakse ka tänavu Coming Soon programmis tootmisjärgus olevaid Eesti, Läti ja Leedu filmiprojekte. Sel aastal lisanduvad neile ka tootmisfaasis olevad Soome filmiprojektid. Eesti projektidest tulevad esitlemisele Taska Filmi „Punane elavhõbe” (režissöör Andres Puustusmaa) ja stuudios F-Seitse valmiv „Lumekuninganna” (rež Marko Raat). Taska Productions esitleb ka Vene-Eesti ühisfilmi „Fobos”. Soome projektidest näidatakse eelmisel aastal Baltic Eventi kaastootmisturul osalenud ja EastWest Filmdistributioni auhinna võitnud projekti „Printsess” (rež. Arto Halonen) ja Soome-Eesti kaastöös valmivat filmi „Hella W” (rež Juha Wuolijoki), mille aluseks on kuulsa eesti päritolu näitekirjaniku ja silmapaistva naispoliitiku Hella Wuolijoki elu. Läti ja Leedu on Coming Soon programmis esindarud kumbki kahe filmiprojektiga.

Kolmandat aastat Baltic Eventi raames toimuv Industry Day hoiab filmiprofessionaale kursis uute trendide, tehnoloogiate ning ärimudelitega. Sel aastal keskendutakse digitaalse meedia poolt loodud uutele võimalustele: kuidas liikuda lähemale oma publikule, kaasata teda filmi finantseerimisse, kuidas kasutada uusi meediaplatvorme filmide turundamiseks, et publik tuleks just kinno. Industry Day toimub 2. detsembril Nordic Hotel Forumis.

Baltic Event’ile saabuvate külaliste hulgas on levitajad ja müügiagendid, telejaamade esindajad (mängufilmide ostjad ja kaastootjad), olulisemate filmifestivalide ja rahvuslike filmifondide ning mitmete Euroopa nimekate tootmisfirmade esindajad. Iga aastaga aina tegusamaks kasvav Baltic Event on saanud varasematel aastatel positiivset vastukaja nii üritusel osalejatelt kui ka rahvusvahelises pressis (Moving Pictures, Screen International, Hollywood Reporter). Baltic Eventist on kaheksa tegutsemisaastaga saanud Põhja- ja Kesk-Euroopa suurim ja olulisim filmiturg, mille kaastootmisturul osalenud filmid on jõudnud ka Cannes’i ja Berliini festivali võittlusprogrammi. Baltic Eventi raames on jõutud ka konkreetsete tehinguteni Baltimaade filmide levitamiseks Euroopas. Jõudsalt on laienenud Eesti filmide levi festivalidele ja ka Euroopa filmilevisse, samuti on Baltimaade filmiprodutsendid saanud Baltic Event’idel hulgaliselt kasulikke kontakte. Baltic Event‘i partnerid on Euroopa produtsentide koolitusprogramm EAVE, Cannes’I Marche du Filmi Producer’s Network, Sarajevo filmifestivali kaastootmisturg Cinelink, Soome Filmi Sihtasutus, Tallinna Pimedate Ööde filmifestival, filmitööstuse väljaanded Screen International ja Film New Europe. Baltic Eventi Industry Day partnerid on Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakool ning Tallinna linn.

Baltic Event‘i korraldab MTÜ BE. Üritust toetavad Media programm, Eesti Filmi Sihtasutus, Läti Rahvuslik Filmikeskus, Eesti Kultuurkapital, EV Kultuuriministeerium ning Nordic Hotel Forum.

Baltic Event‘i kaastootmisturule valitud projektid:

· A Kronstadt Tale, Salvador D Production Company, Venemaa
Prod: Julia Mishkinene, rež: Ben van Lieshout
· Adalbert’s Dream, Libra Film, Rumeenia
Prod: Tudor Giurgiu, rež: Gabriel Achim
· Aral, Quark Films, Usbekistan
Prod: Gavin Humphries, Ella Vakkasova, rež: Ella Vakkasova
· Bota, i’s continuum, Albaania
Prod: Iris Elezi, Thomas Logoreci, rež: Iris Elezi
· Chamber, Filmteam, Ungari
Prod: István Major, rež: Zsombor Dyga
· European Psycho, Meteoriit, Eesti
Prod: Aet Laigu, rež: Kadri Kõusaar
· Fear of Heights, Munk Studio, Poola
Prod: Ewa Jastrzebska, rež: Bartosz Konopka
· Fling a Stone, David!, Era Film/Kinema Studio, Leedu
Prod: Rasa Miskinyte, Jurga Dikciuviene, rež: Sharunas Bartas
· Paradjanov, INTERFILM Production Studio, Ukraina
Prod: Olena Fetisova, rež: Olena Fetisova
· People There, Locomotive Productions, Läti
Prod: Roberts Vinovskis, rež: Aik Karapetian
· Rat King, Making Movies, Soome
Prod: Kai Nordberg, Kaarle Aho, rež: Petri Kotwica
· Something Blue, Helsinki-filmi, Soome
Prod: Aleksi Bardy, rež: Hanna Maylett

Allikas: Filmi Sihtasutuse 27.11.2009 pressiteade