Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / PÖFF-i elutööpreemia sai filmikriitik Jaan Ruus

PÖFF-i elutööpreemia sai filmikriitik Jaan Ruus

Prindi see artikkel
29. november 2009

jaanruus

Jaan Ruus (foto: www.britishcouncil.org)

Pimedate Ööde Filmifestivali (PÖFF) järjekorras kuues elutööpreemia läks Eesti tuntuimale filmikriitikule, äsja 71. sünnipäeva tähistanud filmiajakirjanikule Jaan Ruusile.

Festivali juht Tiina Lokk võrdles Seaküla Simsoni poolt valmistatud kuu poole uluva hundi pronksist kuju Ruusile üle andes kriitikutööd aednikuametiga, kes kärbib, kui vaja ning väetab, kui kasv on kidur.

Tartu ülikoolis majandusteaduskonna lõpetanud Ruusi viis ajakirjandusse esmajoones uudishimu. Pärast ülikooli läks ta tööle Eesti Raadiosse. 1966. aastal asus Ruus Tallinfilmis tööle dokumentaalfilmide toimetajana.

1982. aastast asus Ruus juhtima ajakirja Teater.Muusika.Kino filmiosakonda. Hiljem samas väljaandes toimetajana töötades pani ta aluse Eesti professionaalse filmikriitika kontsentreeritud avaldamisele. Ruus on kirjutanud ka kõigisse Eesti Entsüklopeediatesse Eesti filmi puudutavad üldartiklid.

Filmiajakirjanikuna ja -kriitikuna on Ruus alates 1961. aastast kirjutanud arvustusi ja muid filmikirjutisi arvukatele väljaannetele, sealhulgas aastaülevaated Eesti filmist Londonis ilmuvale rahvusvahelisele aastaraamatule Variety International Film Guide.

Varem on PÖFF-i elutööpreemiad saanud Kaljo Kiisk, Elbert Tuganov, Aki Kaurismäki, Heino Pars ja mullu Max von Sydow.

Allikas: BNS, 29.11.2009