Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 23. aprill – Püha Jüri (Georgi), märtri mälestuspäev

23. aprill – Püha Jüri (Georgi), märtri mälestuspäev

Prindi see artikkel
23. aprill 2017

Raffael. Püha Jüri võitlus lohega (õli, 1505, Pariis, Louvre)

Raffael. Püha Jüri võitlus lohega (õli, 1505, Pariis, Louvre)

Püha Jüri sündis ristiusku vanemate pojana. Ta suri märtrisurma usutavasti 303. aastal kas Lüddas, Palestiinas või Nicomedias. Tema austamist tuntakse nii idas, kus teda nimetati megalomartyros‘eks (suureks märtriks), kui läänes, kus teda nimetatake juba Hieronymuse martüroloogias. Alates 6. sajandist on talle pühitsetud kirikuid Jeruusalemmas ja Antiookias ning teda peeti Bütsantsi armee patrooniks.

Püha Jüri oli Kristuse rüütel, kandis Tema auks punase ristiga lippu ja pühendas oma elu nõrgemate kaitsmisele ja saatana võimu hävitamisele.

Kord vajati väga tema abi: igal aastal tuli Silene linnal (Liibüas) ohverdada lohele üks tütarlaps. Liisk langes kuningatütrele. Mõrsjarüüs printsess oli aheldatud kalju külge ja ootas oma saatust. Teinud ristimärgi, asus Jüri lohega võitlema. Viimaks õnnestus tal lohe odaga maa külge naelutada ning seejärel mõõgaga tappa. Kuningas ja tema rahvas pöördusid selle imeteo tõttu ristiusku ja olid täis indu Pühale Jürile tema usku järgnema, sest oli ilmselge, et Jumal oli temaga.

Püha Jüri jätkas oma teekonda Palestiinasse, kus astus välja Diocletianuse edikti vastu kristlasi taga kiusata. Ta võeti kinni ning piinati, kuid imelisel moel ei saanud ta viga. Lõpuks raiuti tal pea maha.

Ristisõdade ajal sai Püha Jüri austamine uut hoogu. Richard I (Lõvisüda) kuulutas enese ja oma armee püha Jüri kaitse all olevaks. Pärast Azincourt`i lahingut kuulutas Henry V püha Jüri Inglismaa kaitsepühakuks. Hiliskeskajaks oli püha Jüri austamine Kirikus kõrgpunktis ning teda pidasid oma kaitsepühakuks ka Veneetsia, Genova, Portugal, Kataloonia. Ta on ka üks Saksamaa neljateistkümnest pühast aitajast, Etioopias ja Venemaal üks esipühakuid.

Eestis on püha Jüri (Georgi) ja püha Adalberti Katoliku Kogudus Sillamäel.
Pühale Jürile on pühitsetud Jüri kirik Harjumaal ja Laiuse kirik. Alates 23. aprillist 2001 on Pärnumaal Toril EELK Tori Püha Jüri kogudus ja Eesti Sõjameeste Mälestuskirik. Tallinnas oli Püha Jüri ordu, Toomkirikus ja Nigulistes Püha Jüri kabelid.

Püha Jüri on Inglismaa, Portugali, sõdurite, relvameistrite, ammuküttide, põllumeeste kaitsepühak. Tema atribuudid on lohe ja ristiga lipp.

Allikas: www.neitsimaarja.ee, mis viitab järgmistele allikatele – “Pühakuteraamat. Nende elulood, teod ja ikonograafilised embleemid,” koostanud Kristi Tarand; George Ferguson “Märgid ja sümbolid kristlikus kunstis”; Õde Wendy “Pühakute raamat”