Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Kunst / Kihnu Muuseumile antakse üle tantsupeo puri

Kihnu Muuseumile antakse üle tantsupeo puri

Prindi see artikkel
12. detsember 2009

KihnuMuuseum2Laupäeval, 12. detsembril tähistatakse Kihnu Muuseumis (fotol) Eesti naivismi klassiku Jaan Oadi ehk Karjamua Juani 110. sünniaastapäeva.

Kihnu juurtega kunstniku sünniaastapäeva tähistamist peab Kihnu muuseum oluliseks, kuna Jaan Oadi maalide näol on tegemist hindamatu osaga kihnu kultuuripärandist. Etnograafiliselt väga väärtuslikel maalidel on olustikku ja eriti laevu kujutatud väga detailitäpselt.

Üritusest võtab osa ka Mark Soosaar, kes on viinud Kihnu maalijate tööd rahvusvahelisse kunstiteadvusesse.

Samal päeval annab Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA Kihnu Muuseumile üle suvel tantsupeo platsi ehtinud purje. Puri leiab asukoha sellesama rahvamaja tiigi kõrval, kust möödunud suvel läks Tallinna poole teele Kihnus süüdatud tantsupeo tuli. Purje pidulikul heiskamisel Kihnus osalevad Vaike Rajaste Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA-st ja tantsupeo kunstiline juht Ülo Luht.

Kihnlase Jaan Oadi, keda on peetud eesti naivismi klassikuks, pärandiks on ulatuslik sari Kihnu ajaloo ainelisi maale.

Jaan Oadi nime võib leida 1984. a. Londonis välja antud “Maailma naivistliku kunsti entsüklopeediast” (World Encyclopedia of Naive Art). Nimetatud entsüklopeedias on eestlastest esindatud peale Jaan Oadi veel Paul Kondas ja teinegi kihnlane Georg Vidrik.

Naivismi laadis maalimine levis koos areneva meresõiduga 19. saj. lõpul ja 20. saj.alguses ja sai tänu Kihnu meremeestele üheks olulisemaks osaks kihnlaste kunstiväljenduses. Kihnu naivistid ei tegelenud teadlikult kunstiloomega, vaid püüdsid jäädvustada saareelanike ajalugu ja mereseiklusi. Ajalooliselt pole kihnu naivistide kunst olnud mitte hobi, vaid pigem lisatöö või missioonitundest kantud tegevus.

II Maailmasõja ajal põgenes Jaan Oad Rootsi ning läks sealt 1949.aastal Kanadasse, kus hakkas maalima mälestusi Kihnu saarest. Piltidel kajastuvad sellised teemad nagu kala- ja hülgepüük, laevaehitus ja kivivedu. On pilte ka sepatööst, veskitest, rannast lamu korjamisest, salapiirituse veost ja kõrtsis “tuule tegemisest”.

12. detsembri ürituste KAVA

9.00 väljub laev Amalie Munalaiust Kihnu

11.00 tantsupeo purje üleandmine Kihnu Muuseumile ja heiskamine rahvamaja juures. Suur tantsuring ümber purje.

11.30 Karjamua Juani 110. sünniaastapäeva tähistamine Kihnu Muuseumis

*Tervitus ja pilguheit veebruaris ilmuvasse Jaan Oadi kunstiraamatusse

*Mark Soosaar Jaan Oadist ja naivismist laiemalt

*Film “Jaan Oad” koos kommentaaridega Mark Soosaarelt

*Õpilastööde ja kaasaegsete Kihnu maalijate tööde väljapanek

*Fotokonkursi “Kihnu aastaring 2010″ väljakuulutamine

*Vahepaladeks Kihnu meremeeste laulud koolipoistelt

*Soe jook ja kringel

16.15 väljub laev Amalie Kihnust Munalaidu

Allikas: www.muuseum.ee