Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 25. aprill – püha Markuse, evangelisti mälestuspäev

25. aprill – püha Markuse, evangelisti mälestuspäev

Prindi see artikkel
25. aprill 2017

markusMarkus, keda kutsuti ka Johanneseks, sündis 1. sajandil, erinevate allikate järgi kas Palestiinas või ühe traditsiooni kohaselt Liibüas. Ta oli arvatavasti pärit leviidi perekonnast ning oli apostel Barnabase nõbu, kelle ema Maarja andis Jeruusalemmas apostlitele keerulistel aegadel peavarju (Ap 12, 12). Teda peetakse ka noormeheks, kes järgnes Jeesusele ja põgenes Ketsemani aiast, kui Jeesus vangistati (Mk 14, 51-52).

Peamine teave Markuse kohta leidub Apostlite tegude raamatust, mille järgi osales Markus Pauluse ja Barnabasega nende esimesel misjonireisil (Ap 13, 13), kuid tuli tagasi Jeruusalemma, sest kaks apostlit läksid tema pärast tülli (Ap 15, 38). Barnabas võttis seejärel Markuse kaasa Küprosele (Ap 15, 39). Hiljem aitas Markus Roomas Paulust ja oli Peetruse õpilane, mille tõttu võib Markuse evangeeliumi otsekohest stiili pidada Peetruse õpetuse tulemuseks. Markuse evangeeliumit peetakse teistest evangeeliumitest varasemaks, kuna teoloogide arvates oli see kirjutatud enne, kui Jeruusalemm purustati Juudi sõja ajal.

Traditsiooni järgi oli Markus esimene Aleksandria piiskop, surres märtrisurma ühtede allikate järgi aastal 68, keiser Nero ajal, teiste allikate järgi aastal 74. Aastal 828 või 829 viidi Markuse säilmed Veneetsiasse.

Püha Markuse atribuudiks on tiivuline lõvi, kuid Markust on kujutatud ka hoidmas oma evangeeliumi või piiskopina lõvidega kaunistatud troonil.

Markus on Veneetsia, klaasikunstnike, klaasijate ja notarite patroon. Tema abi paluvad ka arreteeritud.

Allikas: www.neitsimaarja.ee, mis omakorda annab viited järgmistele allikatele: “Pühakuteraamat. Nende elulood, teod ja ikonograafilised embleemid,” koostanud Kristi Tarand; “Õde Wendy pühakuteraamat.”; “St. Mark,” J. Macrory Transcribed by Ernie Stefanik http://www.newadvent.org/cathen/09672c.htm