Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Terved eluviisid / Sport / Aasta sportlased on Ksenija Balta ja Andrus Veerpalu

Aasta sportlased on Ksenija Balta ja Andrus Veerpalu

Prindi see artikkel
26. detsember 2009

Ksenija Balta (foto: www.audentes.ee)

Ksenija Balta (foto: www.audentes.ee)

2009. aasta sportlased kuulutati välja täna Nokia Kontserdimajas toimunud galaõhtul “Spordiaasta Tähed 2009″. Galaõhtut juhtisid Kärt Tomingas ja Veikko Täär.

2009. aasta sportlased, treener ja võistkond selgusid rahvaküsitluse, spordialaliitude ning spordiajakirjanike valikute liitmisel.

Aasta naissportlasena kuulutati välja Euroopa sisemeister Ksenija Balta. Tiitli nominentideks olid ka Kaisa Pajusalu, Kaia Kanepi, Jelena Glebova ja Jane Trepp. Kristjani-auhinna andis Baltale üle Tallinna linnapea Edgar Savisaar.

Aasta meessportlase Kristjani andis Riigikogu esimees Ene Ergma suusatamise maailmameister Andrus Veerpalule. Lisaks Veerpalule olid nominentideks Tanel Leok, Gerd Kanter, Martin Padar ja Mikk Pahapill.

Aasta treeneri tiitli nominendid olid Mati Alaver, Matti Killing ja Avo Keel. Kultuuriminister Laine Jänes andis aasta treeneri auhinna Mati Alaverile.

Aasta võistkonna tiitli ja selle juurde kuuluva Kristjani-kuju andis sõudjatele Allar Rajale ja Kaspar Taimsoole üle olümpiavõitja Viljar Loor. Lisaks nendele pretendeerisid sellele auhinnale ka Föderatsiooni tennisenaiskond ja Eesti võrkpallimeeskond.

Eesti parimate sportlaste valimine sai alguse enam kui pool sajandit tagasi. Esimeseks aasta sportlaseks kuulutati 1955. aastal Johannes Kotkase ja Paul Kerese ees kuulitõukaja Feliks Pirts. Esimese naisena sai auväärse tiitli 1957. aastal ujuja Ulvi Voog.

Aasta võistkond valiti esmakordselt 1969. aastal. Parimaks osutus “Kalevi” korvpallimeeskond.

Edukaim aasta naissportlane on olnud Erika Salumäe, kes on tiitli pälvinud üheksal korral. Talle järgneb seitsme tiitliga Kristina Šmigun-Vähi. Meeste arvestuses on viis korda aasta sportlaseks valitud Jaan Talts ja Aavo Pikkuus, neile järgneb nelja tiitliga Andrus Veerpalu. Treeneritest on edukaim Mati Alaver, kes valitud aasta treeneriks neljal korral.

2008. aastal pälvisid Kristjani-auhinna Kaia Kanepi ning Gerd Kanter, aasta võistkonnaks pärjati Tõnu Endrekson ja Jüri Jaanson. Aasta treeneri trofee võitis Vesteinn Hafsteinsson.

Kasutatud on Eesti Olümpiakomitee 21.12.2009 pressiteate andmeid