Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Täna kuulutatakse välja Aasta film 2009

Täna kuulutatakse välja Aasta film 2009

Prindi see artikkel
28. detsember 2009

Kaader filmist "Disko ja tuumasõda" (www.forumcinemas.ee)

Kaader filmist "Disko ja tuumasõda" (www.forumcinemas.ee)

Eesti Filmiajakirjanike Ühingu (EFÜ) auhind Aasta film 2009 kuulutatakse pidulikult välja Lumière’ide kino aastapäeval, 28. detsembril kell 14 Sõpruse kinos. Samas tehakse teatavaks ka aasta filmikriitik ja aasta levifilm.

Aasta film 2009 nominendid on:

1. “Disko ja tuumasõda”, mänguline dokumentaalfilm, režissöör Jaak Kilmi, produtsent Kiur Aarma, Eetriüksus

2. “Krokodill”, animafilm, režissöör Kaspar Jancis, produtsent Kalev Tamm, Eesti Joonisfilm.

3. “Vanamees ja põder”, dokumentaalfilm, režissöör Joosep Matjus, produtsent Riho Västrik, Vesilind

4. ”Püha Tõnu kiusamine”, mängufilm, režissöör Veiko Õunpuu, produtsent Katrin Kissa, Homeless Bob Production.

5. “Kihnu pulm”, dokumentaalfilm, režissöör Meelis Muhu, produtsent Erik Norkroos, Rühm Pluss Null

EFÜ tegutseb alates 1993. aastast ja on rahvusvahelise filmiajakirjanike organisatsiooni FIPRESCI liige. Tänavu antakse Aasta filmi auhind välja seitsmeteistkümnendat korda.

EFÜ Aasta filmi auhind on Eesti Vabariigi iseseisvusaja vanim filmiauhind, auga kaasneb Neitsi Maali nimeline pronkskuju (autor Priit Tender) ja Olympic Casino Eesti AS poolt välja pandud preemiasumma.

Esimene Eesti Filmiajakirjanike Ühingu auhind Aasta film anti välja 1994. aastal 1993. aastal valminud filmile.

Varem on EFÜ aasta filmi auhinna saanud:

1993 – Sulev Keeduse dokumentaalfilm “In Paradisum”

1994 – Hardi Volmeri mängufilm “Tulivesi”

1995 – Priit Pärna ja Janno Põldma joonisfilm “1895”

1996 – Jüri Sillarti dokumentaalfilm “Grisha”

1997 – Mark Soosaare dokumentaalfilm “Isa, poeg ja püha Toorum”

1998 – Sulev Keeduse mängufilm “Georgica”

1999 – Marko Raadi dokumentaalfilm “Esteetilistel põhjustel”

2000 – Janno Põldma ja Heiki Ernitsa joonisfilm “Lotte”

2001 – Priit Tenderi joonisfilm „Mont Blanc“

2002 – Marko Raadi mängufilm „Agent Sinikael“

2003 – said auhinna kaks filmi: Sulev Keeduse mängufilm „Somnambuul“ ja Jaak Kilmi ja Andres Maimiku dokumentaalfilm „Elav jõud“.

2004 – said auhinna samuti kaks filmi: Enn Säde dokumentaalfilm „Jüri – see mulk ehk mis tuul müürile…“ ja Esto TV dokumentaalfilm “Vali kord”

2005 – Jaak Kilmi mängufilm “Kohtumine tundmatuga”

2006 – Veiko Õunpuu mängufilm “Tühirand”

2007 – said auhinna kaks filmi: Veiko Õunpuu mängufilm “Sügisball” ja Sulev Keeduse “Jonathan Austraaliast”

2008 – Mait Laasi dokumentaalfilm “Aja meistrid”

Allikas: Eesti Filmiajakirjanike Ühingu 16.12.2009 pressiteade