Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 29. detsember – püha Thomas Becketi, piiskopi ja märtri mälestuspäev

29. detsember – püha Thomas Becketi, piiskopi ja märtri mälestuspäev

Prindi see artikkel
29. detsember 2009

ThomasBecketPüha Thomas Becket sündis 1118. aastal (teatud allikad nimetavad ka täpset kuupäeva – 21. detsember) Londonis, tema vanemad olid normannid. Ta sai hariduse Mertoni kloostris, Pariisis, Bolognasja Auxerre’is, misjärel ordineeriti diakoniks.

1154. aastal määrati Thomas Canterbury arhidiakoniks ja ta näitas üles märkimisväärset annet läbirääkimiste pidamises. Samal aastal sai kuningaks Henry II, kes võttis kuulda Canterbury peapiiskopi Theobaldi nõu ja määras Thomase enda kantsleriks. Thomase iseloom ja huvid sobisid Henry omadega ja meestest said lähedased sõbrad.

Üks probleemidest, mille Henry oli oma eelkäijalt kaasa saanud, oli tüli paavstiga selle üle, kas kuningal on õigus kirikutegelasi ametisse määrata või mitte. Kantslerina kaitses Thomas kuninga huve.

Pärast peapiiskop Theobaldi surma määras kuningas peapiiskopiameti Thomasele. Thomas püüdis keelduda, kuid Henry jäi endale kindlaks ja Thomas Becket sai Canterbury peapiiskopiks 3. juunil 1162. Nende suhe muutus kohe: Thomas loobus kantsleriametist ning hakkas elama ranget ja lihtsat elu. Ta asus kogu südamest kaitsma Kiriku huve, isegi kui need läksid kuninga omadega vastuollu. Pärast paljusid tülisid erinevate küsimuste üle, nende seas “kiriku eesõigus” (mille kohaselt tulnuks kirikuametis olijate üle kohut mõista vaid kiriklikes kohtutes), püüdis Henry sundida Thomast tagasi astuma. Becket keeldus ja põgenes Inglismaalt 1164. aastal.

Tüli jätkus kirja teel ja Thomas heitis kaks endale mitte alluvat piiskoppi Kirikust välja. Paavst püüdis korraldada lepitamist, kuid see jäi vaid vormitäiteks. Tüli süvenes, kui Thomas 1170. aastal Inglismaale naasis, ning kuninga ahastust nägid kõik, kuigi pole kindel, kas ta ka tegelikult ütles: “Kes vabastaks mind sest mässulisest preestrist?”, nagu jutustab legend. Igal juhul oli tagajärjeks see, et neli parunit kihutasid Canterbury katedraali ja torkasid Becketi 29. detsembril 1170 õhtumissa ajal mõõkadega surnuks.

Juba 21. veebruaril 1173 kuulutas paavst Aleksander III Thomas Becketi pühakuks. Henry kahetses avalikult pattu ja lasi end piitsaga nuhelda, samal ajal kui ta ise pühaku haua ees põlvitas.

Püha Thomase kultus levis kiiresti ja tema säilmeid külastasid palverändurid nii lähedalt kui kaugelt. Kümne aasta jooksul pärast Becketi surma teatati enam kui seitsmesajast tema haua lähedal toimunud imest.

Allikad: Michael McMahon, Pühakud (Tallinn, 2008), internetiallikad