Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid selgunud

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid selgunud

Prindi see artikkel
17. jaanuar 2010

Mart Poom (foto: www.balticleague.com)

Mart Poom (foto: www.balticleague.com)

Laupäeva õhtul anti Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogus üle tänavused Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad ja sihtkapitalide aastapreemiad.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad said:

* Hendrik Lindepuu – Tadeusz Rózewiczi “Valitud luuletuste” (2009) ja teiste poola kirjanduse tähtteoste tõlkimise eest;

* Priit Raud – töö eest esituskunsti eri vormide ühendamisel;

* Andres Alver, Tiit Trummal ja Veljo Kaasik – Vabaduse Väljaku – 2009. aasta kõige suurejoonelisema arhitektuurisündmuse – uue kvaliteedi eest Eesti linnaehituses ja avaliku ruumi loomisel;

* Boris Bernštein – monograafia “Visuaalne kujund ja kunstimaailm” ning pikaajalise panuse eest Eesti kunstiteadusesse;

* projekti “Eesti helisalvestised 1939″ meeskond: Urve Lippus, Kadri Steinbach, Ilvi Rauna, Tuuli Aule, Claus Byrith, Anu Sõõro ja Morten Hein – eesti muusikaloo kuuldavaks tegemise eest;

* Kiur Aarma ja Jaak Kilmi – dokumentaalfilmi “Disko ja tuumasõda” eest;

* Mart Poom – eeskujuliku sportlaskarjääri ning Eesti tutvustamise eest maailmas;

* Ants Soots ja Ülo Luht – 2009. aastal toimunud laulu- ja tantsupeo “ÜhesHingamine” kunstilise kõrgtaseme ja vaimsuse eest.

Lisaks Eesti Kultuurkapitali aastapreemiatele anti laupäevasel tseremoonial välja 28 sihtkapitalide aastapreemiat:

Kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiad said Jaanus Orgusaar unikaaldisaini ja arhitektuurimakettide näituse “11″ eest Kunstihoone galeriis, Leonhard Lapin edukate välisnäituste eest, Kristina Norman sotsiaalselt oluliste teemade järjepideva ja kaasaegse käsitluse eest Eesti kunstis, Harry Liivrand kuraatoritöö ja Kunstihoone tegevuse propageerimise eest.

Arhitektuuri sihtkapitali aastapreemiad jagunesid järgnevalt: arhitektuuripreemia sai HG Arhitektuur Uue ja Vana jahulao – Rotermanni kvartali tihedat linnaruumi tunnetava, uut ja vana tervikuks siduva kaasaegse arhitektuuri eest, väikeobjekti preemia said Veronika Valk, Kadri Klementi, Kalle-Priit Pruuden, Peeter Laurits ja Kalle Tikas Lasva veetorni – kolhoosiaegse veetorni rekonstrueerimisel regionaalsust rõhutava minimalistliku väliskujunduse ning julge ja leidliku siseruumi lahenduse eest, restaureerimispreemia pälvisid Fredi-Armand Tomps, Anne Koppel ja Rein Joller Nõmme Saksa Lunastaja kiriku – Robert Natuse 1932. aastal valminud moodsa pühakoja ajastutruu restaureerimise eest, tegevuspreemia omistati Ilona Gurjanovale silmapaistva töö eest rahvusvahelise festivali „Disainiöö” peakorraldajana, Eesti Disainerite Liidu juhtimise ja Eesti disaini tutvustamise eest välismaal, sisearhitektuuripreemia said AB Studio 3 OÜ ja Kolm Pluss Üks OÜ AS Baltika büroo – endisesse tööstushoonesse loodud kaasaegse ruumilahenduse eest, kus sisearhitektuur on tihedas seoses arhitektuuri ja konstruktsiooniga.

Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali suurima aastapreemia, 80.000-kroonise elutööpreemia sai Heino Pars, parima taustajõu preemia Ants Andreas. Missioonipreemia pälvis Kinobussi eestvedaja Mikk Rand. Aasta üllatajaks valiti Manfred Vainokivi. Parima mängufilmi “Püha Tõnu kiusamine” eest said preemiad Veiko Õunpuu, Mart Taniel, Katrin Kissa ja Taavi Eelmaa, parima dokumentaalfilmi “Vanamees ja põder” eest Joosep Matjus. Preemia parima animafilmi “Õhus” eest sai Martinus Daane Klemet.

Kehakultuuri ja spordi sihtkapitali preemiad said Jaanus Kriisk Raamatu “Boss. Mälestusi Fred Kudust” autoritöö eest, Andrus Murumets kui Eesti ja kogu maailma rammumees, Õnne Pollisinski Eesti invaujujate maailmaklassi viimise eest, Margo Pulles suusahooldemehe soovituse “Andrus, mina võtaks määrdeta suusad” eest ning Enn Tasalain Jõulumäe Tervisespordikeskuse väljaehitamis eest.

Rahvakultuuri sihtkapitali aastapreemiad said Riina Roose missioonitundliku tegevuse eest Eesti muusikapärandi tutvustamisel, Aare Hõrn Setumaa kultuurielu korraldaja ja seto leelo UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja kandmise eestvedajana. Tantsuansambel Kuljus sai preemia sisuka hooaja ning tantsukultuuri edendamise ja propageerimise eest; Margit Sondberg ja Lembe Sihvre näituse “Oh laula ja hõiska” korraldamise eest, August Pulsti Õpistu pärimusmuusika õpetamise ja propageerimise eest, Segakoor Noorus koorikultuuri edendamise ja propageerimise eest noorte hulgas ning Jõelähtme Lava Grupp kui parim Külateater 2009.a.

Kirjanduse sihtkapitali preemiad antakse välja kevadel, emakeelepäeval ja näitekunsti sihtkapitali preemiad rahvusvahelisel teatripäeval.

Helikunsti sihtkapitali preemiaid jagati 1. oktoobril 2009.a., rahvusvahelisel muusikapäeval.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemia suurus on 100.000 krooni ning sihtkapitalide aastapreemiad vahemikus 25.000 – 50.000 krooni. Audiovisuaalse kunsti sihtkapital annab välja ka ühe 80.000 kroonise elutööpreemia.

Eesti Kultuurkapitali ja sihtkapitalide aastapreemiate pidulik üleandmine toimus laupäeva õhtul, alanud lugemisaastale sümboolselt, TTÜ raamatukogus. Aktuse – õppimine raamatukogus – idee autor ja lavastaja oli Mart Kase.

Allikas: Kultuurkapitali 17.01.2010 pressiteade