Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Kirikukalender / 28. jaanuar – Aquino püha Toomase, preestri ja Kiriku doktori mälestuspäev

28. jaanuar – Aquino püha Toomase, preestri ja Kiriku doktori mälestuspäev

Prindi see artikkel
28. jaanuar 2020

AquinoThomasPüha Aquino Thomas sündis perekonnalossis Lombardias 1225. aastal. Ta sai hariduse benediktiini munkadelt Monte Cassinos. 1239. aastal läks ta Napoli ülikooli, kus dominiiklastest mungad talle erilist mõju avaldasid.1244. aastal astuski ta perekonna vastuseisust hoolimata dominiiklaste ordusse.

Välimuse järgi otsustades poleks keegi teda targaks pidanud. Kloostris oli ta hüüdnimi “rumal härg” sest ta oli väga suur ja vaikne. Kaastundlik kaasnoviits hakkas talle teoloogiat õpetama ja pühak võttis selle tänuga vastu. Kord kui ta noor juhendaja eksis seletusega, pakkus Püha Thomas alandlikult välja oma lahenduse. Alles pärast seda hakkasid mungad mõistma, milline geniaalne mõtleja Püha Thomas tegelikult oli.

1248 läks ta koos oma õpetaja Albertus Magnusega Kölni, kus ta 1252 preestriks pühitseti. Seejärel õpetas ta Pariisis ja avaldas ka oma esimesed kirjutised. Saanud doktorikraadi, õpetas ta mõnda aega Itaalias ja siis uuesti Pariisis. 1272. aastal määrati ta Napoli ülikoolis õppetöö regendiks. 6. detsembril 1273 elas ta Napolis läbi jumaliku ilmutuse, mis sundis teda “Summa Theologicat” pooleli jätma, öeldes, et võrreldes sellega, mida Püha Vaim talle palves õpetanud oli, paistab see “paljaste õlgedena”. Müstiliste kogemuste edasiandmiseks ei ole isegi geeniusel sõnu. Sellest hoolimata osutavad kõik tema sõnad, mis on võrsunud väljendamatust, meile teed selle vaikiva tarkuse poole.

Järgmise aasta 7. märtsil ta suri, olles teel Lyonis peetavale teisele kirikukogule.

18. juulil 1323 kuulutas paavst Johannes XXII Aquino Thomase pühakuks. 1368 viidi ta põrm Toulouse’i Saint Sernini kirikusse ning 1974 Jakobiinide kirikusse. 1567 kuulutas paavst Pius V ta Kiriku doktoriks ning 1880 nimetas Leo VIII ta kõigi koolide ja kolledžite patrooniks, nõudes, et pühaku tööd peavad kuuluma teoloogiaüliõpilaste õppekavva.

Mahukaim tema töödest on viieköiteline lõpetamata “Summa Theologica”. Tähtis on ka traktaat Jumalast ja maailma loomisest “Summa contra gentiles” ehk “Summa Philosophiae” (1261-1264). Kogu meie arusaamine usust on mõjutatud temast, tema seletustest ja muidugi pingsast palvetamisest.

Püha Aquino Thomas kaitseb akadeemikuid, filosoofe, teolooge, raamatukaupmehi, ülikoole.

Atribuudid: härg, armulauakarikas, täht

Allikas: www.neitsimaarja.ee, mis viitab järgmistele allikatele: Õde Wendy “Pühakute raamat”; “Pühakuteraamat. Nende elulood, teod ja ikonograafilised embleemid”. Koostanud Kristi Tarand.