Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / DocPointi avafilm: mis sulle jääb, kui oled kõik maha müünud?

DocPointi avafilm: mis sulle jääb, kui oled kõik maha müünud?

Prindi see artikkel
30. jaanuar 2010

Kaader filmist Unistuste maa. Foto: www.dreamland.is

Kaader filmist Unistuste maa. Foto: www.dreamland.is

Autor: Kärt Einlo

Nädalavahetusel leiab Tallinnas ja Helsingis samaaegselt aset üks kümnest maailma suurimast dokumentaalfilmifestivalist DocPoint. Tallinna festival sai reede õhtul Kumus avapaugu islandi filmiga „Unistuste maa“.

Tallinna Doc Pointi programmi koostajate Tristan Priimäe ja Kaarel Kuurmaa lubatud „kaameraga otse probleemi tulipunkti“ sai väärilise kuju avafilmis. „Unistuste maa“ tõstatab looduse kujundit kasutades küsimuse, kuivõrd on väikse riigi iseseisvuse kadumine võimalik läbi majanduslike otsuste ja kas info, mida selle riigi elanik vajab, et otsustes kaasa rääkida, peegeldab tegelikkust või teenib kellegi huve.

Filmi hämmastavad looduskaadrid, mis kannavad suurejooneliselt välja unistuste maa tiitli, vahelduvad linnakaadrite, uudisteklippide ja tohutute tehastega, mis kõrguvad otse keset mägesid, kuumaveeallikaid ja koski. Selgub, et need tehased on ameerika päritolu ja viivad Islandi „tõotatud maa“ küllusesse. Vähemalt nii arvab Islandi endine peaminister. Ja eks ta tõsi olegi, Ameerika suurfirma Alcoa loob Islandile alumiiniumtehastega palju töökohti ja toob riiki raha sisse. Kohalikud elanikud rõõmustavad selle üle. Uudiste klippidest on näha tehase avamisilutulestikku, batuute ja palju naervaid inimesi.

„Aga mis sulle jääb, kui oled kõik maha müünud,“ esitavad „Unistuste maa“ autorid kainestavad küsimuse. „Island on olnud Norra koloonia, siis Taani ja Ameerika koloonia. Tänaseks on meist kujunenud Ameerika tööstuse koloonia,“ ütleb vaatajale keerutamata islandi majandusekspert. „Arvestades kahju meie kordumatule loodusele, jääb tulu, mis tehastest riigile tuleb, mitmekordselt kuludele alla,“ ütlevad vaatajale autorid. Islandi ainukordsus on saanud ohvriks kasumi altaril.

Filmis jooksevad looduskaadritega vaheldumisi seigad Islandi presidendi ja Georg W. Bushi kohtumistest, kus suurriigi juht  patsutab ametivennale õlale ja kinnitab, et riike seob lähedane sõprus. „Suurvõimuga ei ole sõprus võimalik, loevad vaid huvid,“ ütleb oma arvamuse järgmine filmis kaasakõnelev majandusteadlane.

Suurfirma Alcoa tamm. Foto: www.dreamland.is

Suurfirma Alcoa tamm. Foto: www.dreamland.is

Lisaks toovad autorid välja veel ühe argumendi ja näitavad reklaamklippi suurfirma Alcoa tegevustest. Selgub, et Alcoa on suuna võtnud relvatööstusele.

Paljude arvates on Island oma loodusega maailma ilusaim riik. Kasutades just looduse kujundit tõmbab „Unistuse maa“ piduri kaasaaja mõtteviisile „kõik kasumi ohvriks“ ja joonistab välja tagajärjed. Priimäe ja Kuurmaa avafilmi valik Tallinna DocPointile on igati õigustatud – see ajakohane film puudutab väga lähedalt meid, oma väärtuste otsiguil väikerahvast.

Filmi „Unistuste maa“ on võimalik näha Kumus 31. jaanuaril kell 16.00.  Filmi režissöör on Thorfinnur Gudnason ja stsenarist Andri Snær Magnason. Film on valminud 2009. aastal.

Dokumentaalfilmifestival DocPoint sai alguse kaheksa aastat tagasi Soomest. Sel aastal on esimene kord, kui eesti vaataja saab osa DocPoint filmidest.

Vaata ka: www.docpoint.ee