Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / NATO suurpealetung Talibanile kulgeb edukalt

NATO suurpealetung Talibanile kulgeb edukalt

Prindi see artikkel
13. veebruar 2010

NATOlippUSA juhitud NATO väed alustasid laupäeval Afganistanis Talibani vastu suurpealetungi ja sattusid mässulistega peagi lahingutesse.

NATO teatel võtab operatsioonist Mushtarak (Üheskoos) osa umbes 15.000 sõdurit. Peamiselt on tegemist USA vägedega, kuid osalevad ka Afganistani ja Suurbritannia üksused. Suurpealetungi eesmärk on vallutada Taliban mässuliste viimane tugipunkt rahutus Helmandi provintsis ja laiendada Afganistani valitsuse kontrolli regioonis.

Ohvitseride sõnul on see kaheksa aastat väldanud sõja suurim pealetung.

Vaid mõni tund pärast operatsiooni algust pidasid USA merejalaväelased Marjah’ linna lähedal Helmandi provintsis lahingu Talibani mässulistega, püüdes samal ajal vältida linnas üles seatud lõkse ja pomme.

Helikopterid toimetasid merejalaväelased linna lähedale ning sõdurid tulistasid vähemalt neli raketti mässuliste pihta, kes neid hoonetest ründasid.

Vähemalt üks merejalaväelane sai šrapnellist haavata. Kaks tundi hiljem jätkus piirkonnas tulevahetus. USA vägede esimene ülesanne oli hõivata kesklinn.

“Operatsiooni esimene etapp kulgeb väga edukalt. Taliban on piirkonda ohtralt pomme peitnud, aga ägedaid lahinguid veel olnud ei ole,” ütles Helmandi kuberner Gulab Mangal pressikonverentsil.

“Me oleme hõivanud piirkonnas 11 võtmepositsiooni ja mässuliste vastupanu on purustatud.”

NATO komandörid on kutsunud Talibani alla andma, kuid äärmuslased on lubanud paigale jääda ja võidelda. Kohalik Talibani komandör Qari Fazluddin ütles varem Reutersile, et piirkonnas on võitluseks valmis umbes 2000 talibit.

Operatsiooni edu muutmine pikaajalisemaks lahenduseks võib sõltuda sellest, kas valitsus suudab tagada riigis poliitilise ja majandusliku stabiilsuse.

Samuti on vajalik, et Afganistani korrakaitsjad suudaksid vallutatud alasid ilma Lääne tulejõuta enda käes hoida ja mässuliste naasmist vältida.

NATO väed on soovitanud tsiviilelanikel koju jääda, kuigi pole selge, kas on oodata ägedat lahingutegevust. Suurem osa piirkonna 100.000 elanikust on paigale jäänud, kuid osa suundus 30 kilomeetrit itta provintsi pealinna Lashkar Gah’sse.

Allikas: BNS, 13.02.2010