Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Usk ja vaimsus / Usuelu uudised / Hispaania kuningas jääb kirikliku karistuseta

Hispaania kuningas jääb kirikliku karistuseta

Prindi see artikkel
2. märts 2010

KrutsifiksHispaania kuningas Juan Carlos jääb oma erilise positsiooni tõttu kirikliku karistuseta, kui ta kirjutab alla abordiseadusele, teatas katoliku kiriku esindaja.

Hispaania parlament võttis 24. veebruaril häältega 132 : 126 vastu abordiseaduse, mis lubab naistel alates 16. eluaastast aborti teha. Abort on lubatud kuni 14. rasedusnädalani. Nooremad kui 16-aastased tütarlapsed peavad saama vähemalt ühe vanema või hooldaja nõusoleku.

See on järjekordne Hispaania sotsialistliku valitsuse seadus, millega lammutatakse katoliikliku ühiskonna traditsioonilist elukorraldust. Võrdsuse minister Bibiana Aido, tervishoiuminister Trinidad Jimenez ja justiitsminister Francisco Caamano nimetasid seaduse vastuvõtmist „suureks võiduks“.

Samal nädalal aga sattus Hispaania peaminister Jose Luis Rodriguez Zapatero kõnelema Genfis surmanuhtluse vastu peetud maailmakonverentsil, kus ta ütles: „Mitte kellelgi pole õigust võtta teise inimese elu, absoluutselt mitte kellelgi.“

Hispaania opositsioonilise rahvapartei esindaja Carmen Duenas mõistis valitsuse poliitika hukka. „Nad on juba hävitanud meie maa oleviku,“ ütles ta sotsialistliku valitsuse kohta, „ärgem laskem neil hävitada ka meie tulevikku.“

Hispaania katoliku piiskopid on teatanud, et iga seaduseelnõu poolt hääletanud katoliiklasest parlamendisaadik on selle teoga asetanud ennast väljapoole kirikut ning on armulauaosadusest välja arvatud. Küll aga jääb kirikliku karistuseta kuningas, kes peab riigipeana seadusele alla kirjutama. Hispaania piiskoppide konverentsi peasekretäri piiskop Juan Antonio Martinez Camino sõnul on kuninga roll eriline.

„See, et Tema Majesteet kuningas peab seaduse oma allkirjaga sanktsioneerima, on ainulaadne olukord. Ühegi teise kodaniku kohta see ei kehti,“ ütles Madridi abipiiskop Camino.

Rühm abordivastaseid katoliiklasi on koostanud palvekirja, et kuningas ei kirjutaks seadusele alla. 26. veebruariks oli sellele petitsioonile andnud interneti vahendusel oma toetusallkirja juba üle 57 000 inimese.

„Palume Teie Majesteeti, ärge sanktsioneerige oma allkirjaga seda uut holokausti. Ilma Teie allkirjata seadus ei jõustu. Nii väldiksid tuhanded naised valu ja piina ning mis veelgi tähtsam, päästetaks loendamatu hulk kaitsetuid elusid,“ seisab palvekirjas.

1990. aastal seisis Belgia kuningas Badouin samasuguse dilemma ees. Kuningas teatas, et tema kui katoliiklase südametunnistus ei luba abordiseadusele alla kirjutada ning loobus troonist. Parlament kinnitas kuninga hiljem uuesti ametisse, kuid troonivakantsi ajal jõustas valitsus seaduse.

2009. aasta detsembris korraldas katoliku kirik Madridis kümnete tuhandete inimeste osavõtul vabaõhumissa, kus avaldati toetust traditsioonilistele pereväärtustele.

„Euroopa jääb praktiliselt lastetuks,“ hoiatas toona Madridi peapiiskop kardinal Antonio María Rouco Varela. „See, kes ei taha kaitsta eostatud, kuid mitte veel ilmale tulnud süütuid inimolendeid, paneb toime moraalinormide raske rikkumise.“

Allikas: www.meiekirik.ee, 28.02.2010