Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Hooliv Eesti / Keskkond / Täna on Järvamaal Roheline Päev

Täna on Järvamaal Roheline Päev

Prindi see artikkel
3. märts 2010

MarekStrandbergKolmapäeval, 3. märtsil toimub Erakond Eestimaa Rohelised (EER) eestvedamisel Järvamaal Rohelise Päeva raames rida sündmusi.

Päeva jooksul kohtutakse maakonna omavalitsusjuhtidega otsedemokraatia teemal, Marek Strandberg (fotol) annab tunni Türi Gümnaasiumis ja peab loengu Tartu Ülikooli Türi Kolledži üliõpilastele, õhtupoolikul vaadatakse Türi Kultuurimajas Rohelise Filmiakadeemia poolt esitletavat prantsuse režissööri Yann Arthus-Bertrand’i keskkonnateemalist filmi „Kodu“ („Home“, 2009).

Päeva ajakava:

12.10-12.55 Marek Strandbergi tund Türi Gümnaasiumi õpilastele (Wiedemanni 3A)

14.15-15.30 kohtumine Järvamaa Omavalitsuste Liiduga otsedemokraatia teemal, Järva maavalitsuses Rüütli 25, Paide

16.15-17.30 Marek Strandbergi loeng Tartu Ülikooli Türi Kolledži üliõpilastele (Viljandi mnt. 13B)

18.00 Rohelise Filmiakadeemia Türi Kultuurimajas (Hariduse 1), linastub keskkonnateemaline film „Kodu“

19.30 vestlusringis jagavad oma mõtteid kohaletulnutega Tõnu Õnnepalu, Ahto Oja, Marek Strandberg.

„Meil kõigil on üks ja ühine kodu,“ toonitas Tartu Ülikooli Türi Kolledži direktor Timo Kikas. „Minevikku on jäänud arusaam, et peale meid võib tulla kasvõi veeuputus. Infoühiskonna arenedes jõuab üha laiemate rahvahulkadeni arusaam, et nii raiskavalt elades ei ole meil oma lastele enam kodu pärandada. Siiski on ka praegu veel kohti, kus säästmise asemel tuleb mõelda ellujäämisele ja sellisel puhul on raske nõuda valiku tegemist. Küll aga saame meie, heaoluühiskonna lapsed, igaüks teha valiku ja anda oma, ükskõik kui väikese, osa maailma kui kodu säilimise heaks,“ tõdes Kikas.

Järva-Jaani vallavanema Arto Saare sõnul on näiteks Järva-Jaanis väga palju tublisid kohalikke inimesi, kelle sooviks on ise oma kodukoha asjades sõna võtta ja koos eluolu paremaks muuta. „Soovime saada Eestimaa Rohelistelt lisainfot otsedemokraatia rakendamise kohta. Ehk saab Järvamaast esimene maakond, kus sellised hakkajad inimesed ise kodukoha paremaks muutmisel oma sõna maksma saavad panna,“ oli Saar lootusrikas.

Õhtupoolikul linastuva filmi režissööri eesmärk on filmiga puudutada võimalikult laia publikut ning veenda, et igaüks meist vastutab meie planeedi käekäigu eest. Film koosneb vaid õhust filmitud kaadritest ning pea kahetunnises filmis tuuakse esile keskkonnaprobleemid, millega maailm silmitsi seisab.

“Selle filmi idee on küpsenud minus juba 15 aastat. Need asjad, mida olen Maad linnulennult pildistades näinud ja teada saanud, on mulle suurt mõju avaldanud. Nüüd tahan jagada neid teadmisi kõigi teistega. /…/ Me ei peaks keskenduma asjaolule, et 50% metsadest on hävinud, vaid sellele kuidas säilinud metsi hoida. Oluline on meeles pidada, et siin Maa peal elab 6 miljardit intelligentset olevust, kes saavad selles osas midagi ette võtta! Inimesed peaksid aru saama, et meil kõigil on kohustus midagi teha ja me kõik saame anda oma panuse,” on öelnud filmi autor.

Peale linastust jagavad oma mõtteid ning arutlevad kohaletulnutega keskkonnateemadel Tõnu Õnnepalu, Marek Strandberg ja Ahto Oja.

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Sissepääs sündmusele on tasuta, kogunemine alates 17.30.

Allikas: Erakonna Eestimaa Rohelised 03.03.2010 pressiteade