Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Kirjandus / Folkloristid esitlevad eesti imemuinasjuttude kogumikku rahvajutuõhtuga

Folkloristid esitlevad eesti imemuinasjuttude kogumikku rahvajutuõhtuga

Prindi see artikkel
15. märts 2010

TalvineMets

Foto: www.karularahvuspark.ee

Esmaspäeval, 15. märtsil kell 17 esitlevad kultuuriteadlased Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumis eesti imemuinasjuttude teadusliku antoloogia esimest osa „Eesti muinasjutud I: 1. Imemuinasjutud“.

Väljaanne juhatab sisse folkloristika monumentaalväljaannete uue, viienda seeria – eesti muinasjuttude antoloogiate sarja. „Eesti Rahvaluule Arhiivi talletatud jututekstid on sageli kirja pandud või salvestatud murdekeeles, mis loob tänapäeva lugejale-kuulajale võimaluse saada osa meie emakeele rikkusest,“ ütles raamatu üks koostajaid, Tartu Ülikooli rahvaluule osakonna dotsent Risto Järv.

Teoses kirjeldatakse kõiki Eesti imemuinasjuttude tüüpe ning tuuakse iga kohta üks kuni kolm näidet rahvaluulearhiivi kogudest. Jututekstid on varustatud sõnaseletuste ning põhjalike kommentaaridega. Kirjeldatud on jutu levikut Eestis, samuti on selgitatud tekstis esinevat ühiskondlikku, usundilist ja etnograafilist tausta ning kaardistatud jututüübi bibliograafia trükistes.

„Tüübikeskne analüüs aitab kõige paremini saada ülevaadet folkloorse süžee levikust, sisust ja olemusest ning võimaldab eri rahvaste muinasjutte omavahel võrrelda,“ rääkis Järv.

Ajaloomuuseumis räägib raamatusse koondatud lugusid muinasjutuvestja Piret Päär ja muinasjutumuusikat esitab kandlemängija Tuule Kann.

Raamatu koostasid TÜ rahvaluule osakonna dotsent, Eesti Rahvaluule Arhiivi juhataja Risto Järv ning Kultuuriteooria tippkeskuse töötajad Mairi Kaasik ja Kärri Toomeos-Orglaan. Raamatu kirjastas EKM Teaduskirjastus.

Raamatu ettevalmistamist ja väljaandmist toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ning Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond.

Vaata raamatust lähemalt www.folklore.ee/kirjastus/?sari=21

Allikas: Tartu Ülikooli 12.03.2010 pressiteade