Uus Eesti / Hooliv Eesti / Keskkond / Esitletakse Eesti Inimarengu Aruannet 2009
Esitletakse Eesti Inimarengu Aruannet 2009
22. märts 2010Eesti Koostöö Kogu esitleb esmaspäeval, 22. märtsil algusega kell 11 Rahvusraamatukogu suures saalis Eesti Inimarengu Aruannet 2009. Vastvalminud inimarengu aruande teemafookuses on Eesti inimeste elukeskkond ning ühiskonna kvaliteet. Esitlust on võimalik jälgida ka Koostöö Kogu koduleheküljelt www.kogu.ee
Arutelul esinevad ettekannetega Eesti Inimarengu Aruande 2009 peatoimetaja ja Tartu Ülikooli professor Marju Lauristin ning peatükkide toimetajad. Vastvalminud inimarengu aruande üle diskuteerivad ajakirjanik Argo Ideon, Vikerkaare peatoimetaja Märt Väljataga ja psühholoogiaprofessor Milvi Tepp.
„Majanduskriisiga teravnenud inimarengu probleemid on proovikiviks Eesti suutlikkusele senist arengurada kriitiliselt hinnata ning tõhusalt vajalikke korrektiive teha. Peaksime määratlema, millist teed pidi liikudes saab Eesti parimal moel arendada oma inimvara ja kindlustada oma sotsiaalse ja kultuurilise jätkusuutlikkuse ka karmides majanduslikes ja poliitilistes tõmbetuultes,“ sõnas aruande peatoimetaja professor Marju Lauristin. „Siinjuures peaksime nii enda kui ka teiste tarvis selgitama Eesti inimarengu sarnaseid ja erinevaid jooni ühelt poolt võrreldes meie lõunanaabritega, kellest Eesti on suutnud olla edukam, ja teisalt selliste edukate postkommunistlike siirderiikidega nagi Sloveenia ja Tšehhi, millest me inimarengus veel oluliselt maha jääme. Loodetavasti pakub selleks inspiratsiooni Eesti Inimarengu Aruandes 2009 esitatud võimalus vaadelda inimarengut looduslike, majanduslike, institutsionaalsete ja kultuuriliste keskkonnategurite vaatepunktist.“
Eesti Inimarengu Aruanne (EIA) tõstatab meile kõigile olulisi küsimusi, mis on seotud Eesti eluga. EIAs annavad tunnustatud teadlased oma hinnangu ühiskonnaelus toimuvale, keskendudes seekord inimarengu seostele keskkonna probleemidega kõige laiemas mõttes. Värske aruanne analüüsib eestimaalaste tööelus ja väärtushinnangutes toimunud muutusi, mis viitavad Eesti elanikkonna toimetulekuväärtuste asendumisele eneseväljendamisega seotud väärtustega. Prognoosides kriisi mõju inimarengu näitajatele ja lahates meie regionaalarengut, pakutakse ka lahendusi, kuidas Eesti võiks majanduskriisist väljuda, ära kasutades nii kohaliku kui ülemaailmse ettevõtluskeskkonna muutuvaid võimalusi. Erinevalt varasematest aruannetest on uudse vaatenurgana käsitletud ka looduskeskkonna rolli ja inimarengu piirkondlikke ning soolisi iseärasusi.
EIA 2009 kuue mahuka peatüki toimetajateks ja autoriteks on 36 tunnustatud Eesti ühiskonna- ja majandusteadlast ning eksperti Tartu Ülikoolist, Tallinna Ülikoolist, Eesti Tuleviku Uuringute Instituudist, Säästva Eesti Instituudist, poliitikauuringute keskusest Praxis, konsultatsiooni- ja koolituskeskusest Geomedia, Arengufondist ja uuringufirmast SaarPoll.
Allikas: Eesti Koostöö Kogu 18. ja 21.03.2010 pressiteated
Eesti
- „Eesti rahvusatlas“ ja „Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost“ on möödunud aasta 25 kauneima raamatu hulgas
- Välisminister Reinsalu Washingtonis: Eesti on asutajana aktiivne partner uues usuvabaduse alliansis
- Välisminister Reinsalu osaleb Washingtonis rahvusvahelise usuvabaduse alliansi avaüritusel
- Tartu rahu 100. aastapäeval heisatakse Eesti lipud
Haridus ja teadus
- „Eesti rahvusatlas“ ja „Ars academica. Tartu Ülikooli 100 kunstiteost“ on möödunud aasta 25 kauneima raamatu hulgas
- USA erukindralleitnant Ben Hodges räägib Tartus Euroopa tänapäevastest julgeolekuprobleemidest
- Tartu Ülikooli saab kandideerida juba märtsis
- Tartus luuakse professor Peeter Tulviste mälestusfond
Keskkond
- Attenborough: kliimamuutustes on käes kriisihetk
- Paavst kutsub kõiki kliimamuutuse pidurdamiseks elulaadi muutma
- Uuring: maailma ookeanid soojenevad kiirenevas tempos
- Mitmel pool maailmas marsiti Maa päeval teaduse toetuseks
Kodanikuühendused
- Mälestame Eesti Vabadussõjas võidelnuid
- Portaali Uus Eesti tegevust on võimalik annetustega toetada
- Lastekaitse Liidul on uus juht
- In Memoriam Andres Haamer 1942-2014