Uus Eesti

Teema: Erakonnad, Keskkond

Viljandis toimub teisipäeval Roheline Päev

Anzori Barkalaja

Anzori Barkalaja

Teisipäeval, 30. märtsil toimub MTÜ Rohelise Akadeemia eestvedamisel Viljandis Rohelise Päeva raames rida sündmusi.

Päeva jooksul annab Marek Strandberg tunni C.R.Jakobsoni nimelise Gümnaasiumi, Viljandi Maagümnaasiumi ja Viljandi Paalalinna Gümnaasiumi õpilastele, õhtupoolikul vaadatakse Viljandi Kultuuriakadeemias Rohelise Filmiakadeemia poolt esitletavat prantsuse režissööri Yann Arthus-Bertrand’i keskkonnateemalist filmi „Kodu“ („Home“, 2009).

Päeva ajakava:

12.00-12.45 Marek Strandbergi tund Carl Robert Jakobsoni nimelises Gümnaasiumis õpilastele (Riia mnt. 91), tunnis osalevad ka Viljandi Maagümnaasiumi noored

13.55-14.40 Marek Strandbergi tund Viljandi Paalalinna Gümnaasiumis (Paala tee 46)

19.00 Rohelise Akadeemia Filmiklubi Viljandi Kultuuriakadeemia Mustas saalis (Posti tn 1), linastub keskkonnateemaline film „Kodu“ („Home“, Pranstusmaa)

20.30 vestlusringis jagavad oma mõtteid kohaletulnutega Anzori Barkalaja ja Marek Strandberg.

„Roheline maailmavaade on iseennast ja teisi säästev hoiak, mis on elujõulise kultuuri tunnus,“ rääkis Viljandi Kultuuriakadeemia direktor Anzori Barkalaja. „Kultuuriakadeemias toimuvas Filmiklubis käsitletakse teemasid, mida meie kooli erialad küll otseselt ei kata, kuid on üht- või teistpidi ikkagi omavahel väga seotud.“

Prantsumaal eelmisel aastal valminud film räägib meie Maast kui unikaalsest süsteemist. Marek Strandbergi sõnul ei saa unikaalsete süsteemidega katsetada.

„Meie siin Eestis ei ole kuigi ettevaatlikud, ei mõtle, kuidas igaks juhuks midagi ette võtta, et atmosfääri vähem heitgaase paiskuks,“ arutles ta. „Meie eelistame vaielda, kas kliima ikka soojeneb ja kui soojeneb, kas siis inimtegevuse või millegi muu tõttu. Raiskame aega olemuselt mõttetule vaidlusele, aga Maa ökosüsteem on sedavõrd unikaalne ja mitmekesine, et vähemalt praegu ei suuda me arvestuste tegemisel paljusid tegureid arvesse võtta,“ tõdes Strandberg.

Õhtupoolikul linastuva filmi režissööri eesmärk on filmiga puudutada võimalikult laia publikut ning veenda, et igaüks meist vastutab meie planeedi käekäigu eest. Film koosneb vaid õhust filmitud kaadritest ning pea kahetunnises filmis tuuakse esile keskkonnaprobleemid, millega maailm silmitsi seisab.

“Selle filmi idee on küpsenud minus juba 15 aastat. Need asjad, mida olen Maad linnulennult pildistades näinud ja teada saanud, on mulle suurt mõju avaldanud. Nüüd tahan jagada neid teadmisi kõigi teistega. /…/ Me ei peaks keskenduma asjaolule, et 50% metsadest on hävinud, vaid sellele kuidas säilinud metsi hoida. Oluline on meeles pidada, et siin Maa peal elab 6 miljardit intelligentset olevust, kes saavad selles osas midagi ette võtta! Inimesed peaksid aru saama, et meil kõigil on kohustus midagi teha ja me kõik saame anda oma panuse,” on öelnud filmi autor.

Peale linastust jagavad oma mõtteid ning arutlevad kohaletulnutega keskkonnateemadel Anzori Barkalaja ja Marek Strandberg.

Film on inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega. Sissepääs sündmusele on tasuta, kogunemine alates 18.30.

Allikas: Erakonna Eestimaa Rohelised 29.03.2010 pressiteade


Artikli aadress: http://uuseesti.ee/29898

© 2009 Uus Eesti. Kõik õigused kaitstud.