Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Terved eluviisid / Tervis / Karskusliit korraldab alkoholi ja raseduse teemalisi seminare

Karskusliit korraldab alkoholi ja raseduse teemalisi seminare

Prindi see artikkel
5. aprill 2010

KarskusliitEesti Karskusliit korraldab sel nädalal kaks seminari raseduse aegse alkoholi tarvitamise ohtude ning fetaalse alkoholisündroomi (FAS) teemal.

7. aprillil Tartus ja 8. aprillil Tallinnas toimuvatele seminaridele tuleb rääkima dr Diane Black. Dr Black on aastaid tegelenud FAS valdkonnaga nii praktilise kui teoreetilise poole pealt. Tema pere on adopteerinud 3 FAS diagnoosiga last ning samas on ta Hollandi fetaalse alkoholisündroomi fondi üks rajajatest ning praegune peasekretär. Dr Black on tunnustatud kõneleja rahvusvahelistel konverentsidel ning seminaridel.

„Tegemist on alkoholi tarvitamise kahjude laias spektris ühe kõige traagilisema teemaga. Fetaalne alkoholisündroom on mentaalse taandarengu juhtivaks põhjuseks lääne tsivilisatsioonis. Ja samas on see 100% ennetatav,“ tõdeb seminaride korraldaja Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann. „Paljude laste elu saab sel moel rikutud juba enne nende sündi.“

Sündimata laste kaitsmise alkoholi tarvitamisega seotud kahjude eest on seadnud prioriteediks ka Euroopa Liit. 2006. aastal vastu võetud Euroopa Liidu alkoholistrateegia nimetab veel sündimata laste kaitsmise alkoholi kahjude eest ühena viiest prioriteetsest teemast.

Sageli kostub, et kõik naised ju teavad niikuinii, et rasedana tuleb alkoholist hoiduda. Rahvusvahelised uurimused kinnitavad aga vastupidist. Hollandi uurimuse põhjal jätkavad rasedana alkoholi tarvitamist näiteks 35-50% naistest. Iirimaal jätkab raseduse ajal alkoholi tarvitamist koguni 63% naistest.

„Üheks põhjuseks on kindlasti levinud arvamus, et ega väikesed alkoholikogused lootele kahju ei tee. Teaduslikud uurimused kinnitavad aga ka väikeste kogustega kaasnevaid riske. Ei ole ühtegi alkoholikogust, mille kohta oleks teaduslikult tõestatud, et see on lootele ohutu. Ja nii on raseduse ajal ainuõige otsus – alkoholist täielik hoidumine,“ rääkis Beekmann.

Eesti Karskusliit kutsub valitsust pöörama sellealasele ennetustööle rohkem tähelepanu ja rakendama hoiatustekstide ja/või -piltide kohustuslikus korras alkoholi pudelitele panemise (nagu see näiteks Prantsusmaal on kehtestatud).

Karskusliit korraldas 2008. aastal FAS teemalise meediakampaania „Ema, ära joo!“, mille väljunditeks oli telereklaam, plakatid, voldikud ning kodulehekülg – www.ave.ee/fas/

Dr Diane Blacki seminarid „Alkohol ja rasedus“ toimuvad sel nädalal:

7. aprillil – Tartus Vanemuise kontserdimajas, Ergo saalis kell 12.00-16.00

8. aprillil – Tallinna Ülikooli Tallinna saalis kell 11.00-15.00

Seminare toetavad Hasartmängumaksu Nõukogu ja Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet.

Allikas: Karskusliidu 05.04.2010 pressiteade