Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Eesti / Kuuskemaa: vanalinna nõukogu koguneb kevadel

Kuuskemaa: vanalinna nõukogu koguneb kevadel

Prindi see artikkel
6. aprill 2010

JyriKuuskemaaTänavu veebruaris Tallinna linnapea Edgar Savisaare kultuurinõunikuna tööle asunud kunstiajaloolase Jüri Kuuskemaa (fotol) kinnitusel alustab UNESCO poolt soovitatud Tallinna vanalinna nõukogu tööd veel sel kevadel.

“Hetkel nõukogu veel loodud ei ole, kuid kohtun lähipäevil UNESCO rahvusliku komisjoni juhataja Marika Valguga ja teiste teemade hulgas on kindlasti arutusel ka vanalinna nõukogu asutamine,” rääkis Kuuskemaa BNS-ile. “Usun, et nõukogu luuakse veel sel kevadel – kuu või paari jooksul.”

Kuuskemaa hinnangul võiksid nõukogusse kuuluda nii UNESCO, linnavalitsuse, muinsuskaitsjate kui arhitektide esindajad. “Aga dirigeeriv roll peaks ikka jääma muinsuskaitsjatele.”

Loodav nõukogu võiks Kuuskemaa hinnangul olla küll võimalikult laiapõhjaline, kuid maksimaalselt 12-liikmeline. “Kui on üle 12 liikme, siis muutub igasugune nõukogu jututoaks. Kuid see on praegu veel ainult minu isiklik seisukoht, nõukogu täpne suurus ja liikmelisus selgub alles töö käigus,” rääkis Kuuskemaa.

Nõukogu peamise ülesandena nägi Kuuskemaa vanalinna ja seda ümbritseva ala harmoonilist arengut erinevaid huvigruppe arvestades. Ühe suure probleemina nimetas ta vanalinna ülemäärast autostumist ning autode põhjustatud heitgaase ja vibratsiooni. “Vanalinn on nagu poodud autode heitgaaside silmusesse.”

Tallinna volikogu tutvus veebruaris UNESCO ekspertorganisatsiooni ICOMOS peatselt valmiva raportiga maailmapärandi nimistusse kuuluva Tallinna vanalinna kohta.

Hinnangu kohaselt on materiaalne keskkond vanalinnas suhteliselt hästi hoitud, kuid sealne elu ja vanalinnas toimuv on ülejäänud linnaga nõrgalt seotud. Seetõttu on raportis soovitus töötada välja selgete tööjaotustega korralduskava ning moodustada vanalinna haldav ja erinevaid huvigruppe liitev nõukogu.

Allikas: BNS, 06.04.2010