Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Uudised / Maailm / Nord Streami ehitus kuulutati ametlikult alanuks

Nord Streami ehitus kuulutati ametlikult alanuks

Prindi see artikkel
9. aprill 2010

nordstreamVenemaal Peterburi lähistel Portovaja abajas toimus reedel Nord Steami gaasijuhtme ehituse alustamise tseremoonia.

Tseremooniat avanud president Dmitri Medvedev ütles, et gaasijuhe “tagab Vene maagaasi otsetarned Lääne-Euroopasse, möödudes transiitterritooriumidest”.

“Nord Streami ehitus ei ole mitte ainult suur transnatsionaalne kommertsprojekt, vaid ka meie panus ühisesse keskkonna- ja kliimaprobleemide lahendamisse, mitte ainult regionaalses, vaid globaalses mastaabis. On tehtud kõik vajalik tagamaks projekti ohutust keskkonnale,” ütles Medvedev.

Tema sõnul saab Nord Streamist veel üks Venemaad Euroopaga ühendav lüli. “Selle ehitus vastab meie pikaajalistele eesmärkidele, riikide majanduste arengu eesmärkidele. Ning loomulikult on see meie panus energiajulgeoleku tagamisse,” rõhutas president.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles oma videopöördumises, et projekt demonstreerib tohutut majanduslikku potentsiaali kahe riigi vahelises koostöös.

“Loodan, et varsti saame tähistada gaasijuhtme käikulaskmist. Tahan rõhutada, et see pole mitte poliitiline, vaid majanduslik projekt,” ütles Merkel.

Selle nädala teisipäeval paigaldati esimene toruliides juhtmest, mida mööda hakkab Vene gaas liikuma Saksamaale.

Nord Stream on 7,4 miljardit dollarit maksev projekt, mille 1220-kilomeetrine trass kulgeb Läänemere põhja mööda Venemaalt Saksamaale. Projekti veab Gazprom koos Saksa partneritega E.On Ruhrgas ja BASF-Wintershall.

Trass läbib valmimisel Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa territooriumit.

Soome majandustsoonis hakkab juhe kulgema 375 kilomeetri ulatuses ning sealsed ehitustööd algavad ilmselt veel sel aastal.

Euroopa Liidu gaasitarbimisest moodustab Vene maagaas veerandi.

Allikas: BNS, 09.04.2010