Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Erakonnad / Rahvaliidu volikogu moodustas läbirääkimisdelegatsiooni

Rahvaliidu volikogu moodustas läbirääkimisdelegatsiooni

Prindi see artikkel
12. aprill 2010

Rahvaliit

Rahvaliidu volikogu otsustas esmaspäeva õhtul moodustada delegatsiooni ühinemisläbirääkimiste pidamiseks Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE).

Delegatsiooni kuuluvad Rahvaliidu esimees Karel Rüütli ning aseesimehed Ene Tomberg, Anto Liivat ja Kajar Lember.

Rüütli ütles pärast neli tundi kestnud volikogu koosolekut BNS-ile, et ühinemiskõneluste alustamise kohta oli erinevaid arvamusi, aga enamus otsustas toetada ettepanekut alustada ühisosa otsimist SDE-ga.

“Erakonna juhtkond annab endast parima, et see ühisosa leida ja panna liitumislepe Rahvaliidu maakonnaühenduste konverentsidele hääletusele,” lausus ta.

Tema sõnul selguvad läbirääkimistel nii erakondade ühinemise tingimused kui ka üksikasjad. “Kui räägime kahe erakonna ühisosa otsimisest ja meie eesmärk on need erakonnad ühendada, siis saab seda teha läbi ühinemisprotsessi ja see tähendab, et partnerid on võrdsed. See, milliseks kujuneb sisu, selgub läbirääkimiste käigus,” rääkis ta.

Rüütli sõnul ei ole samuti paika pandud ka mingit Villu Reiljani ja Ester Tuiksoo personaalküsimust. Tema sõnul antakse neile, kes ei soovi ühinemisprotsessis osaleda, võimalus seda mitte teha. “Kui nad on sellele vastu, siis vaevalt nad selle protsessiga kaasa tulevad,” ütles ta Reiljanist ja Tuiksoost rääkides.

Rüütli tunnistas, et Rahvaliidu volikogu päevakorda pandi esmaspäeval ka punkt tema umbusaldamisest, kuid kuna osa kriitiliselt meelestatud rahvaliitlasi lahkus volikogult enne selle lõppu, siis seda ettepanekut ei arutatud. “Ühtki liiget siia saali ei jäänud, kes oleks tahtnud seda hääletada, ja volikogu seda küsimust rohkem ei arutanud,” lausus ta.

Rüütli sõnul oli läbirääkimisdelegatsiooni moodustamise poolt 28 volikogu liiget, mis on tema sõnul otsuse vastuvõtmiseks piisav. Tema kinnitusel oli tegu hääletuse hetkel saalis viibinute absoluutse enamusega.

Rahvaliidu kunagine kauaaegne juht, praegu riigikokku kuuluv Villu Reiljan ütles BNS-ile, et volikogu oli lõhki nagu parteigi, ega soovinud rohkem teemat kommenteerida.

Reiljan oli ka üks neist, kes enne otsuste tegemist volikogult lahkus. Lisaks Jõgeva maakonnaorganisatsiooni liikmetele oli lahkujate seas esindajaid Valga, Põlva, Harju, Hiiu ja Viljandi organisatsioonist.

Harju maakonnaühenduse esimees Uno Silberg ütles pärast volikogu koosolekut, et otsus läbirääkimisdelegatsiooni loomise kohta on õigustühine, kuna liikmete lahkumise tõttu puudus selleks kvoorum. “Kuna kvoorumit kokku ei saadud, olid volikogu otsused õigustühised,” ütles ta BNS-ile ja lisas, et ühtlasi on see tõlgendatav umbusalduse avaldamisena.

Silberg märkis, et igal juhul kutsutakse nüüd kokku erakorraline kongress, kes saab tema sõnul vajadusel otsustada ka juhtkonna vahetamise. Erakonna põhikirja järgi saavad kongressi kahenädalase etteteatamisega erakorraliselt kokku kutsuda kas vähemalt kümnendik erakonna liikmetest või viis maakonnaorganisatsiooni.

Silbergi sõnul on Harju maakonnaorganisatsioon juba teinud juhtkonna umbusaldamist toetava otsuse ning on valmis vajadusel arutama ka erakorralise kongressi kokkukutsumisel osalemist. Seda põhjendas ta seisukohaga, et juhtkond on rikkunud kongressil möödunud aasta lõpus vastu võetud otsust jätkata iseseisva parteina, ning ületanud muu hulgas ühiste kavatsuste deklaratsiooni sõlmimisega oma volitusi.

Allikas: BNS, 12.04.2010