Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Erakonnad / Rahvaliidu juhatus toetas ühinemislepet SDE-ga

Rahvaliidu juhatus toetas ühinemislepet SDE-ga

Prindi see artikkel
27. aprill 2010

Jüri Pihl

Jüri Pihl

Rahvaliidu juhatus kiitis esmaspäeva õhtul heaks ühinemisleppe Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE) ja otsustas saata leppe arutamiseks Rahvaliidu maakonnaorganisatsioonidele ja linnaühendustele.

Ühinemisleppe heakskiitmise poolt oli kümme ja vastu viis juhatuse liiget, ütles Rahvaliidu esimees Karel Rüütli BNS-ile.

Kaks Rahvaliidu juhatuse liiget puudus, kuid Rüütli sõnul olid nad varem erakonna siselistis avaldanud toetust Rahvaliidu ja SDE ühinemisleppele.

“Diskussioon oli tõsine ja me arutasime päris pikalt ühinemislepingu nüansse. Nüüd saavad oma hinnangu leppele anda Rahvaliidu maakonna- ja linnaühendused, kuid lõpliku hinnangu sellele annab erakonna kongress,” lausus Rüütli.

Leppe kiitis esmaspäeval heaks ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus. Elektroonilisel hääletusel kogus ühinemine SDE juhatuse liikmetelt 17 poolt- ja ühe vastuhääle.

Kahe erakonna juhatuses arutusel olevas ühinemislepingu projektis on kirjas võimaliku ühenderakonna eesmärgid, paika pandud ühinemise ajakava, juhtimisstruktuur ja toimemehhanismid.

Rahvaliidu volikogu arutab lepet 8. ning SDE volikogu tõenäoliselt 16. mail. SDE aseesimees Indrek Saar ütles esmaspäeval BNS-ile, et kui ka volikogud on ühinemist toetanud, soovivad sotsiaaldemokraadid ära oodata 23. mail toimuva Rahvaliidu kongressi otsused.

Kui Rahvaliidu kongress leppe kahe kolmandiku häälteenamusega heaks kiidab, kutsub SDE Saare sõnul võimalikult kiiresti kokku oma erakorralise üldkogu, kõige varem võib see juhtuda juuni keskpaigas. “Ja kui ka meie üldkogu leppe heaks kiidab, siis reaalne töö alles algab,” nentis Saar.

12. aprillil sõlmisid Rahvaliidu esimees Karel Rüütli ja SDE juht Jüri Pihl ühiste kavatsuste deklaratsiooni, mis näeb ette parteide ühinemise hiljemalt järgmise aasta märtsiks, juhul kui Rahvaliit võtab vastu SDE ühinemisettepaneku. Deklaratsiooni järgi esitatakse Rahvaliidu ja SDE ühinemisleping erakondade volikogudele 10. maiks ning kuni ühinemise lõpuni töötavad parteide juhtorganid kooskõlastatult.

Ühinenud erakonna nimeks saab Eestimaa Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Peale ühinemist erakondade volikogude juhatused ja aukohtud liidetakse. Otsuste vastuvõtmiseks peavad otsust toetama vastava organi ERL-st pärit liikmete enamus ja SDE-st pärit liikmete enamus. Ühinenud erakonda juhivad Karel Rüütli ja Jüri Pihl kaasesimeestena.

Valimisprogramm kinnitatakse sügisel ühisel valimiskogul. Ühinemisprotsess jõuab lõpule poole aasta kuni aasta pärast aset leidva üldkogu toimumisega, kus valitakse uued juhtorganid ning kinnitatakse ühine programm ja põhikiri.

Ühinemisel kattuvate piiridega maakonna- ja linnaühendused ning osakonnad liidetakse ja liikmete poolt valitakse üheskoos nelja kuu jooksul ühised juhatused.

Allikas: BNS, 27.04.2010