Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Terved eluviisid / Karskus / Karskusliit tervitab WHO globaalset alkoholistrateegiat

Karskusliit tervitab WHO globaalset alkoholistrateegiat

Prindi see artikkel
21. mai 2010

LauriBeekmann2Kolmapäeval võttis 193 liikmesriigiga Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) oma 63. Maailma Tervise Assambleel vastu kaua oodatud globaalse strateegia alkoholi tarvitamisega seotud kahju vähendamiseks.

“Selle strateegia vastuvõtmine on tohutult suure tähtsusega samm, mis kahtlemata saab tulevikus mõjutama ka Eesti alkoholipoliitikat,” ütles Eesti Karskusliidu esimees Lauri Beekmann (fotol). “Tegemist on esimese globaalse strateegiaga, mis näitab, et riigid on jõudnud arusaamiseni, et alkoholi tarvitamisega seonduv kahju nõuab otsustavat sekkumist ning efektiivse ja järjepideva alkoholipoliitika rakendamist.”

Euroopa alkoholipoliitika allianssi Eurocare peasekretär Mariann Skar teatas Genfist kohapealt, et kahetunnisel debatil, peale mida strateegia ühehäälselt vastu võeti, tunnistati, et alkoholi liigtarvitamine noorte seas on terves maailmas oluliseks probleemiks. Samuti arutati alkoholi reklaamimise ja turustamisega seotud mõjude piiramise küsimusi.

WHO hinnangul suri 2004. aastal alkoholiga seotud põhjustel maailmas 2,5 miljonit inimest (peamiselt südame ja maksa haigused, liiklusõnnetused, enesetapud ja erinevad vähid), mis moodustab 3,8% kõigist surmadest ning 4,6% globaalsest haiguskoormusest.

Strateegia kutsub WHO liikmesriike rakendama poliitilisi meetmeid alkoholi kahjuliku tarvitamise vähendamiseks. Dokument tõstab esile hinna tõstmise, kättesaadavuse ja reklaami piiramisega seotud poliitiliste meetmete efektiivsust.

“See globaalne strateegia oli ka enamike alkoholi kahjude vähendamisele pühendunud valitsusväliste organisatsioonide põhiteemaks viimase kahe aasta jooksul, mil WHO läbi erinevate dialoogide ning arutelude seda dokumenti ette valmistas,” selgitas Eurocare´i juhatuse liige Beekmann. “Oli hetki, kus jäi mulje, et alkoholitööstuse surve on nii tugev, et sellest dokumendist ei tule midagi välja. Seda olulisem ja hinnalisem on, et selle otsuseni jõuti.”

Allikas: Eesti Karskusliidu 21.05.2010 pressiteade