Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Eesti riik / Erakonnad / Rahvaliit jätkab iseseisvana

Rahvaliit jätkab iseseisvana

Prindi see artikkel
23. mai 2010

Foto: ERR

Foto: ERR

Üle poole Rahvaliidu kongressil osalenutest ei toetanud ühinemist Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE).

Ühinemist toetas 42 ja ei toetanud 58 protsenti hääletanutest.

Rahvaliidu peasekretär Tarvo Sarnet ütles BNS-ile, et erakonna juhatus kongressil tagasi ei astunud. Erakonna esimees Karel Rüütli kutsus teisipäevaks kokku erakonna juhatuse, et arutada kujunenud olukorda.

“On äärmiselt kahju, et erakond ei toetanud ettepanekut uue poliitilise jõu sünniks,” ütles Karel Rüütli BNS-ile. Ta märkis hääletustulemust kommenteerides, et ühinemist SDE-ga vastustanud Rahvaliidu liikmed leidsid, et erakonnal on piisavalt jõudu iseseisvalt jätkata.

Samas tõdes Rüütli, et erakorralise kongressi otsus on erakonna kõrgema võimukandja otsus, mida tuleb aktsepteerida.

Rüütli sõnas, et ta esineb teisipäevasel koosolekul poliitilise avaldusega. Vastuseks küsimusele, kas avalduses annab ta teada oma tagasiastumisest, vastas Rüütli, et Rahvaliidu juhatus on varem öelnud, et peab hääletust ühinemise üle ühtlasi ka usaldushääletuseks endale.

Vastuseks küsimusele, kas ta ise kavatseb astuda SDE-sse, vasta Rüütli, et “praegu on neist asjadest vara rääkida.”

Rahvaliidu volikogu liige Monika Kuzmina ütles BNS-ile, et ühinemist vastustavad rahvaliitlased kavatsesid teha erakonna uue juhtide kandidaatide nimed teatavaks kongressil. “Tahtsime nimed täna [pühapäeval] välja öelda, ent [erakonna esimees Karel] Rüütli teatanud [hääletuse järel] tagasiastumisest,” ütles Kuzmina. Ta nimetas sellist käitumist Karel Rüütli poolt “erakonnale valetamiseks”.

“Me säilitame lugupidamise praeguse esimehe suhtes ning anname [kandidaatide] nimed teada, kui ta [Karel Rüütli] on tagasi astunud,” ütles Kuzmina.

“Täna on valdav enamus Rahvaliidu liikmetest seisukohal, et järgmistel riigikogu valmistel ollakse edukad,” ütles Rahvaliidu õigustoimkonna esimees Lauri Vitsut.

“Rahvaliidu kongress on oma valiku teinud ja loomulikult sotsiaaldemokraadid austavad kongressi tahet. Edasine on nüüd rahvaliitlaste endi kätes,” ütles SDE aseesimees Indrek Saar, soovides Rahvaliidule õnne ja jõudu iseseisvalt jätkamiseks.

Saar avaldas kahetsust, et põhjalikult ette valmistatud kahe erakonna ühinemisest plaanitud kujul asja ei saanud.

“Igal juhul on Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga oodatud ühinema kõik need rahvaliitlased, kelle vaated on meiega sarnased,” ütles Saar.

Erakorralise kongressi 412 delegaadist toetas ühinemist 172, vastu oli 239 ning üks sedel oli kehtetu.

Ka otsustas kongress kutsuda hiljemalt juuli kokku uus erakorraline kongress.

Allikas: BNS, 23.05.2010