Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Filmikunst / Moskva kultuuripäevad pakuvad ainulaadseid elamusi

Moskva kultuuripäevad pakuvad ainulaadseid elamusi

Prindi see artikkel
25. mai 2010

Moskva2Täna Tallinnas algavad Moskva kultuuripäevad pakuvad mitmekülgset kultuurilist külakosti, tuues Tallinna näiteks muusikateatri Helikon-Opera solistid ja noore viiulivirtuoosi Aljona Bajeva.

„Esimest korda Tallinnas toimuvad Moskva kultuuripäevad on kahtlemata kogu Eesti jaoks tähelepanuväärseks kultuurisündmuseks,“ ütles linnapea Edgar Savisaar.

Moskva kultuuripäevad Tallinnas kestavad 25. maist 27. maini. Moskva kultuuripäevade programmis on kuus kultuuriüritust, esindatud on žanrid ooperist kuni džässi ja rahvakultuurini. Üritus on suunatud linlastele ja huvilistele ka väljastpoolt Tallinna – kõigile, keda huvitab Venemaa kõrgkultuur. Ühes kultuurikollektiividega saabub Tallinna ka Moskva linna ametlik delegatsioon linnapea asetäitja Valeri Vinogradovi juhtimisel.

Teisipäeval, 25. mail kell 19 esinevad Rahvusooperis „Estonia“ kultuuripäevade avakontserdil „Kahe linna duett“ Moskva muusikateatri Helikon-Opera ja Rahvusooper Estonia solistid. Suurejoonelisel galakontserdil kõlab Prokofjevi, Donizetti, Straussi jt. muusika, dirigeerivad Konstantin Tšudovski ja Mihhail Gerts. Lavastavad ja konfereerivad Dmitri Bertman ja Neeme Kuningas. Moskva muusikateater Helikon-Opera asutati 1990. aastal Venemaa rahvakunstniku Dmitri Bertmani poolt. Teater on saanud 11 auhinda festivalilt „Kuldne Mask“ ja on mitmete teiste hinnatud Venemaa festivalide laureaat erinevates kategooriates. Helikon-Opera on nüüdseks populaarne ka välismaal – Austrias, Suurbritannias, Hispaanias, USAs, Prantsusmaal ja mujal.

Piletid hinnaga 150/300 krooni müügil Estonia kassas ning Piletilevi ja Piletimaailma müügipunktides.

Kolmapäeval, 26. mail kell 19 annavad dirigent Vladimir Ziva, solist Aljona Bajeva (viiul) ja Tallinna Kammerorkester Estonia Kontserdisaalis kontserdi “Serenaadid Moskvast”, kavas Mozarti „Väike öömuusika”, Mendelssohni viiulikontsert d-moll ja Tšaikovksi „Serenaad”. Aljona Bajeva mängib aastast 1723 pärineval Stradivariuse viiulil. Legendaarse viiulimeistri allesjäänud hindamatu väärtusega pille antakse kasutada väljapaistvatele viiuldajatele või premeeritakse nende kasutamise võimalusega noori talente – Bajeva võitis aastase Stradivariusel mängimise võimaluse Paganini konkursil Moskvas. Teda peetakse tänapäeva noorte interpreetide hulgas haruldaseks andeks, mida kinnitavad hulgalised grand prix´id ja kuldmedalid üle maailma toimunud konkurssidel. Dirigent Vladimir Ziva on vastukaaluks noorele triumfeerivale viiuldajale just vanema põlve suurte kogemustega muusik, kes teinud koostööd selliste vene kultuuri muusika legendaarsete nimedega nagu pianist Svjatoslav Richter ja lavastaja Boriss Pokrovski. Ta on juhatanud märkimisväärseid ooperiprojekte Moskvas ja Viinis ning olnud mitmete vene ja välismaa orkestrite peadirigent.

Sümboolse hinnaga (50 krooni) piletid on müügil Eesti Kontserdi kassas, Piletilevi ja Piletimaailma müügipunktides.

Samal õhtul kell 21 toimub Von Krahli baaris džässiõhtu, kus esineb maailma üks hinnatumaid jazztrompetiste Vadim Eilenkrig oma kvintetiga. Sissepääs on tasuta.

Neljapäeval, 27. mail kell 19 esinevad Vene Kultuurikeskuses Vladimir Devjatov ja folkbänd ЯR – Marka. Venemaa rahvakunstnik Vladimir Devjatov on üks hinnatumaid rahvalaulude ja romansside esitajaid, kes tänu arvukatele gastrollidele välismaal on saavutanud ülemaailmse tuntuse. Rahvas on andnud unikaalselt ilusa ja võimsa neljaoktaavilise diapasooniga häälega Devjatovile tiitli “Maestro Hääl”. Devjatovit toetab laval noor, loominguline kollektiiv – folkbänd „ЯR – Marka”, mida iseloomustab rahvalaulu traditsioonide ühendamine teiste vokaalžanritega. Vürtsi lisab erinevaid tantsustiile ühendav balletigrupp.

Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroos (Vabaduse väljak 7) avatakse täna, 25. mail Sergei Tkatšenko fotonäitus „Reis mööda Moskvat“. Tkatšenko käe all on valminud 12 täispikka mängufilmi. Ligi paarkümmend aastat sõltumatu kunstfotograafina tegutsemise jookusul on ta andnud välja hulgaliselt fotoalbumeid, reklaambrošüüre, kalendreid jm. Viimase viie aasta jooksul on Sergei Tkatšenkol toimunud isikunäitused Moskvas, Peterburis, Indias, Kasahstanis, Kõrgõstanis, Eestis ja Saksamaal. Ta on pälvinud Euroopa auhinna „Kuldne Objektiiv“ ning on konkursi „Tere tulemast uude aastatuhandesse“ laureaat.

Moskva linnapea Juri Lužkov ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar sõlmisid 2004. aastal kahe linna vahelise tähtajatu koostööleppe. 2008. aastal allkirjastati kultuurikoostöö protokoll, milles sätestati ka vastastikuste kultuuripäevade korraldamine. Juba samal aastal saidki teoks Tallinna kultuuripäevad Moskvas, tänavu tuleb Moskva oma kultuuriprogrammiga Tallinna vastukülaskäigule.

Allikas: Raepress, 24.05.2010