Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muinsuskaitse / Kohilas avatakse ainulaadne raamatukogu

Kohilas avatakse ainulaadne raamatukogu

Prindi see artikkel
31. mai 2010

Foto: www.mois.ee

Kohila mõisa ait-kuivati (foto: www.mois.ee)

Esmaspäeval, 31. mail kell 15 avab Kohila alevis uksed uus raamatukogu, mis on Eestis ainulaadne, sest rajatud 19. sajandist pärit ja muinsuskaitse all olevasse Kohila mõisa ait-kuivatisse.

Euroopa Liidu tõukefondide Kohalike avalike teenuste arendamise meetmest saadi raamatukogu ehituse toetuseks ligi 11 miljonit krooni. Projekti kogumaksumuseks kujunes üle 16 miljoni krooni. Kohila valla omafinantseering sellest moodustas üle 5 miljoni.

Meetrilaiuste paemüüridega raamatukogu 771 ruutmeetrile on lisaks raamatukogu tavapärastele ruumidele mahutatud seminariruum, kunstigalerii ja värkstoad loovateks ettevõtmisteks nii väikestele kui suurtele. Ait-kuivati renoveerimisega on Kohila saanud kaasaegse raamatukogu ja muutnud seni tühjalt seisnud mõisa osa eraldi vaatamisväärsuseks. Juba praegu on raamatukogus käinud uudistajaid lähedalt ja kaugelt.

Vallavanem Andrus Saare sõnul kaasnevad vana hoone uuele elule äratamisega omad raskused, kuid lõpptulemusega võib rahule jääda: „Vallarahva jaoks on see maja palju rohkem kui raamatukogu, see on kaasaegne teabekeskus, ajalooline vaatamisväärsus ja mõnus kohtumiskoht.“ Kultuuriministeeriumi nõunik Meeli Veskus on öelnud, et Kohila raamatukogust võib saada tõeline pärl, sest kaasaegne raamatukogu, mis asub omanäolise arhitektuuriga muinsuskaitsealuses hoones, on tänases Eestis harv nähtus.“

19. sajandi I veerandist pärit Kohila mõisakompleksi ehitatud mõisakompleksi osa asub mõisa auhoovi kaguservas. Hoone kogupindala võimaldab avariiulitele paigutada praktiliselt kõik tänase raamatukogu 40950 teavikut. Ait-kuivati renoveeris raamatukoguks Riverside OÜ, vastavalt sõlmitud lepingule olid ruumid mööbli vastuvõtuks valmis novembriks. Ehituse üleandmise puhul kinkis ehitaja raamatukogule 10 tuhat krooni uute raamatute soetamiseks.

Rahvaraamatukogu seaduse järgi peab kuni 500 elanikuga teeninduspiirkonnas olema vähemalt üks rahvaraamatukogu. Kohila vallas on 2010 jaanuari seisuga 6967 elanikku ja vaid kaks raamatukogu, millest alevi raamatukogu asus lasteaiaga ühes majas, kus ruumid ei vastanud juba ammu raamatukogudele esitatavatele nõuetele.

Allikas: Kohila vallavalitsuse 27.05.2010 pressiteade