Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Majandus / Euro tulek / Euroala rahandusministrid otsustasid Eesti eurotsooni kutsuda

Euroala rahandusministrid otsustasid Eesti eurotsooni kutsuda

Prindi see artikkel
8. juuni 2010

skd283882sdcEuroala rahandusministrid otsustasid Eesti 2011. aasta 1. jaanuarist eurotsooni kutsuda, teatas esmaspäeval euroriikide rühma esimees Jean-Claude Juncker.

Ministrite hinnangul on Eesti täitnud kõik kriteeriumid, et eurole üle minna ning ajanud ranget ja mõistlikku eelarvepoliitikat.

“Eestist saab eurotsooni 17. liige 1. jaanuaril 2011,” ütles Juncker. Tema sõnul ei tohi eurotsooni probleemid olla ettekäändeks, mis takistaksid kriteeriumid täitnud riigil sellega liituda.

“Me peame kohtlema kõiki võrdselt. Kui on riik, mis täidab kõik kriteeriumid, siis peavad sel olema kõik õigused, mis teistelgi olid,” tõdes ka Soome rahandusminister Jyrki Katainen.

8. juunil toimub Euroopa Liidu rahandusministrite nõukogu (Ecofin) kohtumine, mis arutab euroala laienemist Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga hinnangute ja Euroopa Komisjoni ettepaneku alusel.

17. juunil arutavad Eesti liitumist euroalaga rahaliidu valitsusjuhid ja 13. juulil kinnitavad rahandusministrid eeldatavalt euro kasutuselevõtu otsuse.

Euroalaga liitumisel saab Eestist 17. euroraha riik. Leedu ja Läti on seadnud eesmärgiks liituda euroalaga 2014. aastal. Poola ja Tšehhi pole ametlikult liitumiseesmärki veel teatanud.

14.-16. juunil toimub Europarlamendi istung, kus parlament annab oma arvamuse laienemisotsuse kohta.

17.-18. juunil on planeeritud Euroopa Ülemkogu kogunemine, millel antakse hinnang Euroopa Keskpanga ja Euroopa Keskpanga konvergentsiaruannetele ning ettepanekule euroala laienemise kohta.

Euroala laienemise ametlik otsus tehakse Ecofini koosolekul. Senise praktika järgi on see olnud Ecofini koosolek, mis toimub vahetult pärast ülemkogu. Plaani järgi on selleks 13. juuli Ecofini koosolek, samas pole kohustust teha otsus ülemkogule järgneval Ecofini kohtumisel.

Eeldatavalt kinnitab lõplikult Eesti ülemineku ja vahetuskursi Ecofin siiski 13. juulil. See otsus peab olema ühehäälne.

Eesti euromünte hakkab positiivse otsuse korral suvel vermima Soome Rahapada, 600 tonni euromünte veetakse kohale laevaga.

Euro paberkupüürid saabuvad lennukitega suure tõenäosusega Saksa Bundesbangast ja Soome Pangast, neid Eesti jaoks eraldi ei trükita. Sularaha jaotab Eesti Pank enne 1. jaanuari laiali, et elanikud saaks eurosid hakata vahetama kroonide vastu.

Sularahaautomaatides toimub kroonide vahetamine eurode vastu 24 tunni jooksul.

Allikas: BNS, 08.06.2010