Uus Eesti tegevust on vöimalik annetustega toetada
 
Uus Eesti / Kultuur / Muusika / Pärnus peetakse ingerisoomlaste laulu- ja tantsupidu

Pärnus peetakse ingerisoomlaste laulu- ja tantsupidu

Prindi see artikkel
4. juuli 2010

Ingerisoomlaste XIX laulu- ja tantsupidu juunis 2009 Jõhvis (foto: www.inkeri.ee)

Ingerisoomlaste XIX laulu- ja tantsupidu juunis 2009 Jõhvis (foto: www.inkeri.ee)

Pärnus toimub pühapäeval, 4. juulil Eesti ingerisoomlaste 20. laulu- ja tantsupidu.

Kell 9 toimub jumalateenistus Eliisabeti kirikus. Kell 13.30 algab pidulik rongkäik hotell Pärnu juurest ja kell 14 laulu- ja tantsupidu Vallikäärus.

Ingerisoomlased on eestlaste ja venelaste kõrval kolmas rahvus, kes korraldab Eestis enda tantsu- ja laulupidusid. Oma laulupidude algust loevad nad aastast 1899, mil ajaloolisel Ingerimaal toimus esimene laulu- ja tantsupidu.

Kahe maailmasõja vahelisel ajal toimusid ingerisoomlaste laulupeod ainult Eestis. Traditsioon taastati 1991. aastal, mil Elvas toimus taas ingerisoomlaste laulupidu. Seejärel on kogunetud igal aastal erinevates paikades, kus tegutsevad ingerioomlaste seltsid. Praegu tegutseb Eestis 11 sellist seltsi, kes kokku moodustavad Eesti Ingerisoomlaste Liidu.

Eesti ingerisoomlased on üks paremini organiseeritud vähemusrahvuseid Eestis. Pea iga nende seltsi juures tegutseb oma laulukoor, tantsurühm ja käsitööring. Ingerisoomlaste majad tegutsevad Jõhvis, Pärnus, Rakveres, Tartus ja Viljandis.

Ingerisoomlased on pärast taasiseseisvumist esimese Eestis elava rahvusvähemusena taotlenud ja saanud kultuurautonoomia 2004. aastal. Eestis elab ligikaudu 13.000 ingerisoomlast.

Allikas: BNS, 30.06.2010